"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Bir film bayramı

GEÇEN çarşamba günüydü. Bir köye gittim. O da ne be! Davullar, zurnalar. Kocaman adamlar ortada oynuyor. Çökertme mi, biraz da harmandalı gibi mi?

Saçı, elektrik verilmiş gibi kabarık, keçi sakallı biri başta. (Zurnacıya para da saçıyor, adetteki gibi. Teşvik de ediyor.) Bir de bağırıp duran biri var, masum suratlı. “Şöyle, böyle yapın” deyip duruyor. Koca koca kadınlar, çocuklar, yüzyıllar öncesinin giysilerini giymiş, liralı, şatafatlı. Meydanda iki kahve var. Biri 1941, diğeri 1951 tarihli. Haaa bir de bakkal, çoğunuz ne satıldığını anımsamaz, hatta bilmezsiniz. Zeytinyağlı börekler, kalburabasmalar, gözlemeler dolanıyor ortalıkta. Ve de eşekler. Süslü, püslü. Yani, normal değil ortalık.

* * *

Neymiş, şehirden sıkılmış kadınlar, adamlar. Bu köye gelmişler. Parayı da sakınmayınca, evleri almak için. Kıraç tarlalar da değerinden fazlaya gidiverince, değmesin keyiflere gari. Ammaaaaa; böyükler, ‘Buraya termik santral kuruvericez gari’ deyince, işler çatallaşıverir. Gülceniz mi, yutkunceniz mi, ağliceniz mi, bilemem gari.

* * *

Bir şeyler var. Nitekim, devletin valisi olaya el koymuş. “Ne oluyor burada” demiş. Bizzat orada.

* * *

Yer, Milas’ın Pınarcık Köyü. ‘Entelköy-Efeköy’ adlı film burada çekiliyor. Tören var. Adam tanıdık. Oscar’a bile aday adayı olan, ‘Dondurmam Gaymak’ın yönetmeni Yüksel Aksu. “Dondurmam Gaymak gibi sadece yöresel değil, bu kez her kesimden oyuncunun bulunduğu ortaya karışık bir film yaptık” diyor. “Vali geldi” dedim ya. Muğla Valisi Fatih Şahin oradaydı. Ve yöre belediye başkanları. (Bölgenin tanıtımına katkı bilinci... Yürekten alkışlar.) ‘Saçları kabarık, keçi sakallı’ Yüksel Aksu, efsane Süleyman Turan, (Bulutsuzluk Özlemi’yle yaşamımızda yer edinen) Nejat Yavaşoğulları orada. Şahin Irmak, Ayşe Bosse, Emin Gürsoy, Recep Yener, Ayla Arslancan, Ümit Olcay, Hamit Demir, Engin Akın da filmde. Veeee asıl oyuncular, Pınarcık halkı ve ‘Dondurmam Gaymak’ deneyimlileri. ‘Masum Yüzlü’ Mehmet Ali Alabora oyun tasarımcısı, oyuncu koçu ve köylülerin sevgilisi. Yapımcı: Muharrem Gülmez ve Taha Altaylı. Görüntü yönetmeni: Ercan Yılmaz. Sanat yönetmeni: Gülay Doğan. Uygulayıcı yapımcı: Aksel Kamber. Yardımcı yönetmen: Yağız Alp Akaydın.

* * *

Haaa, Dondurmam Gaymak’ın başrol oyuncusu ve bir kedi uğruna neredeyse yaşamından olacak Turan Özdemir de oradaydı. Sapasağlam, şükürler olsun.

* * *

Efendim fazla uzatmamayım, filmin simgesi: Eşek. Aksu’nun deyimiyle, ‘Uysal, sivil toplumcu, savunma amaçlı olmayınca kimseyi tepmeyen’ benden de ekleme, ‘Çok güzel gözlü’ eşek. Bu filmin çekimini ilk fırsatta izlemek istiyorum. Çünkü, ‘Dondurmam Gaymak’ gibi, bu da ‘ödül oburu’ ya da ‘ödül obezi’ olacak. Yolunuz açık olsun. Yüzünüz, gözünüz Ege ve İzmir’de olsun.

ERSÖZLÜ’YÜ KUTLUYORUM

Gazeteci, yazar, şair, sevgili dost Ünal Ersözlü, Yunus Nadi Şiir Armağanı’nı, Melisa Gürpınar’la paylaştı. Kapıyı Çalıyorum’la çok önemli bir armağanı İzmir’e kazandıran Ersözlü’yü yürekten kutluyorum. Dolu dolu dizelere sevgili kardeşim.

X