Bir evlilik 50 yıl böyle sürer

Salih ŞAHİN / STUTTGART
04.12.2014 - 10:10 | Son Güncelleme:

STUTTGART’a bağlı Esslingen’de yaşayan Osman ve Azime Zengin çifti, evliliklerinin 50’nci yıldönümünü kutladı.

Baden Württemberg Başbakanı Winfried Kretschman de Zengin çiftine tebrik kartı gönderdi. Başkakan’ın tebrik mektubunu, Esslingen Belediye Başkanı Bir evlilik 50 yıl böyle sürerDr. Jürgen Zieger, eve gidip Zengin çiftine teslim etti. Mektup karşısında çok duygulandıklarını belirten Osman Zengin, “Bizim için büyük sürpriz oldu. Yabancı bir ülkede ilk kez kendimizi evimizde hissettik ve çok duygulandık. Esslingen gazetesi bizim evliliğimizi kutladı. İnsanlara böyle kıymet veriliyor. O gelen sertifika büyük bir ödül oldu. Yabancı başbakan bizi hatırlamış. Kendi imzasıyla bizi kutlamış” dedi.

50 yıl aynı yastığa baş koymanın sırrını anlatan Osman Zengin (78), “Çiftler birbirine saygı sevgi gösterecek. Birbirinin hatasını görmeyecek, sağır olacak. Hatasını kaynatıp kaynatıp önüne koymayacak. Böyle gemi yürür” dedi. Azime Zengin (70) ise “Evlilikte tartışma olur. Birisi sesini yükseltirse diğeri susmalı. İki insan hırslanırsa saygı sevgi kalmaz, yuva yıkılır. Sabırlı olmak lazım. Bizde tartışma oldu ama küfür şiddet olmadı. Neden olsun. Olursa zaten ilişki biter” diye konuştu.

Şiir kitapları, hac günlüğü ve internette sitesi var

Osman Zengin, Almanya’ya okumak için gelmiş. Ancak parasızlıktan eğitimini yarım bırakmak zorunda kalmış. İki çocuk, dört torun sahibi Zengin, 45 yıldır Almanya’da yaşıyor. Boş zamanlarında şiir yazan, Kaybolan Yıllar, Güz Yağmuru, Gönül İncileri, Rahmet Pınarı, Önce Vatan, Dört Mevsim, Kader Yolu adlı şiir kitapları bulunan Osman Zengin’in, ‘Hac Günlüğüm’ adlı bir de çalışması var. Osman Zengin, “Yaşım 78... Sağlığım yerinde. Kendi sitem var. osmanzengin.com. Sosyal medyayı kullanıyorum. 1996 yılında emekli oldum ama boş vaktim yok” diyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı