ANKARA HABERLERİ

Bir donör 8 hastayı yaşama bağlayabilir

Yeşim SERT KARAASLAN/AA
10.11.2017 - 14:11Son Güncelleme :

Beyin ölümü gerçekleşen birinin organlarının bağışlanması durumunda 8 hastanın yaşama tutunabildiğini belirten Prof. Dr. Rüçhan Akar, “Her gün dünyada 18 kişi organ yetmezliği nedeniyle nakil bekleme listelerine alınıyor” dedi.

Yeşim SERT KARAASLAN/AA

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Organ ve Doku Nakli Merkezi Mesul Müdürü Prof. Dr. Rüçhan Akar, "Beyin ölümü gerçekleşen bir hastada organ bağışı yapılmadığında, tüm organlar ne yazık ki nakil bekleyen hastaların umutlarıyla beraber toprağa gidiyor. Oysa ki bir organ donörü 8 hastayı yaşama tutundurabilir" dedi. Akar, dünyada her yıl çok sayıda kişinin organ yetmezliği ile karşı karşıya kaldığını, verici sayısının yeterli seviyede olmaması nedeniyle de organ nakline ihtiyacın arttığını söyledi. Dünya genelinde özellikle beyin veya dolaşım ölümü gerçekleşmiş hastalardan yapılan organ bağışı sayılarında istenen düzeye çıkılamadığını ifade eden Akar, çok sayıda kişinin organ beklerken hayatını kaybettiğini belirtti. Akar, "Beyin ölümü gerçekleşen bir hastada organ bağışı yapılmadığında, tüm organlar ne yazık ki nakil bekleyen hastaların umutlarıyla beraber toprağa gidiyor. Oysa ki bir organ donörü 8 hastayı yaşama tutundurabilir ve en az 50 aile bireyinin yaşamını ciddi olarak etkileyebilir" diye konuştu.

TÜRKİYE İLK 5’TE

Organ nakli bekleme listesine eklenen kişi sayısının da her geçen yıl yükseldiğini dile getiren Akar, organ naklinde başarı oranları açısından Türkiye'nin, dünyada ilk 5'te yer aldığını vurguladı. Akar, Türkiye'nin hem hekim hem altyapı hem de tecrübe anlamında çok iyi bir seviyede olduğunun altını çizerek, "Organ nakli olabilmek için hastalar yurt dışına gitmiyor, aksine yabancı hastalar Türkiye'ye organ nakli olmak için başvuruyor. Türkiye, yeterli donanım ve altyapıya sahip olmasına rağmen organ bağışının yetersiz olması nedeniyle organ nakli bekleyen hastaların ihtiyacına cevap vermekte yetersiz kalıyor" ifadesini kullandı.

KADAVRA BAĞIŞI YETERLİ DEĞİL

Akar, Türkiye'de nakiller konusunda yaşanan sıkıntının en büyük kaynağının kadavradan yeterli bağışın yapılmaması olduğuna dikkati çekti. Bu durumun, canlıdan nakillerin kadavradan yapılanlara göre daha sık olmasına yol açtığını anlatan Akar, "Avrupa ülkelerinde organ vericilerinin yüzde 80'i kadavra, yüzde 20'si canlı kaynaklıyken, Türkiye'de tam tersine organ vericilerinin yüzde 75'i canlı, yüzde 25'si kadavra kaynaklı. Organ bağışının az olması bunun en önemli nedeni" değerlendirmesinde bulundu. Organ nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli hususun, organ bağışının temini ve oranın artırılması için kamuoyunda konuya ilişkin bilgi eksikliğinin giderilmesi olduğunu ifade eden Akar, bu kapsamda organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, halkın organ bağışına teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Akar, organ bağışı ile bir başkasına yaşama şansı verebileceğinin altını çizerek, "Her gün dünyada 18 kişi organ yetmezliği nedeniyle organ nakli bekleme listelerine alınırken, her 14 saniyede bir kişi organ bağışı yapılarak hayatlarını kazanabilecekken, verici bulamadıkları için bekleme listesinde hayatlarını kaybediyor" bilgisini paylaştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bir donör 8 hastayı yaşama bağlayabilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Kasım 2017 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bir donör 8 hastayı yaşama bağlayabilir haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı