« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bir dönemin sonu

Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC'nin 21 yıllık "efsane" başkanı İspanyol Juan Antonio Samaranch, başkanlık görevine noktayı koyuyor. IOC'nin 12-16 Temmuz tarihleri arasında yapacağı "tarihi" toplantıda, hem Samaranch'ın yerine gelecek yeni başkan, hem de 2008 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak kent belli olacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

21 yıl önce yine Moskova'da yapılan seçimlerde IOC başkanlığı koltuğuna oturan ve rekor bir süre görevini sürdüren Samaranch'ın yerine 5 aday var.


Adayların ilki Kanada'lı Dick Pound. Aynı zamanda, Kanada McGill Üniversitesi'nin de rektörü olan Pound, 1960 olimpiyatlarında ülkesini yüzme dalında temsil etmiş, 1990-2000 yılları arasında da IOC'de asbaşkanlık görevini yürütmüştü.


Diğer adaylar ise, ABD'li avukat Anita De Frantz, Güney Kore Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Kim Un-Yong, Belçikalı Ortopedi Cerrahı Jacques Rogge ve Macaristan'ınİsviçre Büyükelçisi Pal Schmitt.
  
AÇILIŞ ÜNLÜ BOLŞOY TİYATROSU'NDA


IOC'nin 112. genel kurulu, 12 Temmuz Perşembe günü, ünlü Bolşoy Tiyatrosu'nda düzenlenecek bir törenle açılacak.


IOC, 13 Temmuz Cuma günü de; İstanbul, Pekin, Toronto, Paris ve Osaka arasında bir oylama yaparak, 2008 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak kenti belirleyecek.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.