Gündem Haberleri

  Bir Dazlağın İstanbul Günlüğü

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ESKİ KNOBI-BONBON grubunun kabare oyuncusu Muhsin Omurca bir dazlağın Türkiye'de neler hissetiğini merak etmiş ve bunu tiyatro sahnesine taşımış. Muhsin Omurca, metinlerini yazdığı ve karikatürlerini yaptığı ‘‘Bir Dazlağın İstanbul Günlüğü’’ adlı tek kişilik gösterisini bugün saat 20.00'de Goethe Enstitüsü'nde (Teutonia) sergileyecek.

  Muhsin Omurca Alman Kültür Merkezi'nin düzenlediği bu gösteride biri dazlak Hansi, diğeri Simulti Ali lakaplı çevirmen Ali olmak üzere iki kişiyi canlandırıyor. Omurca, bu oyunda Hansi'nin İstanbul'da dört hafta sürecek olan ‘‘çay içmek ve önyargıları yıkmak’’tan oluşan ‘‘değişim terapisi’’ni kahramanlarının bakış açısından anlatıyor. Sanatçı bu oyunuyla 1998 Alman Kabare Özel Ödülü'nü almış.

  Bursa'da doğan ve 1979 yılından beri Almanya'da yaşayan Muhsin Omurca, oyunlarını Almanca oynayan ilk Türk kabare grubu KNOBI-BONBON'un da kurucularından. Omurca'nın karikatürleri Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Rundschau, Eulenspiegel, Die Zeit, TAZ, Die Woche, Südwest-Presse, Wochenschau, World-Press Review-New York gibi gazete ve dergilerle ve çeşitli okul kitaplarında yayımlanmış. Oyun Almanca ve girişte masraflara katkı payı olarak 1 milyon TL ödemek gerekiyor.

  Goethe Enstitüsü ‘‘Teutonia’’, Galip Dede Cad. 85 Tünel. Tel: (0212) 249 20 09

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı