"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

Bir dakikada CP’lilerin dünyasını değiştirecek öneriler oylanıyor…

Merhabalar sevgili okurlar. Ülkemizde, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) öncülüğünde yürütülen 4 Eylül Dünya Cerebral Palsy Günü Kampanyası oylama aşamasında. TSÇV, bu kez de, tüm Türk halkını Cerebral Palsy’li bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak fikirleri oylamaya davet ediyor.

Amerika ve Avustralya’da başlatılarak hızla dünya ülkelerine yayılan “World CP Day” (Dünya Cerebral Palsy Günü) farkındalık kampanyası, “1 Dakikada Dünyamı Değiştir” adıyla yürütüldü. Katılımcılardan Cerebral Palsy’li bireylerin hayatını kolaylaştıracak önerilerde bulunmaları istendi. Gönderilen öneriler, 4 Eylül’de kampanyanın global sitesine (www.worldcpday.org)  yüklendi. Bu öneriler, Eylül sonuna kadar tüm dünya tarafından okunup oylanabilecek.  En çok oy alan öneriler, Eylül ayı sonunda Paris’te düzenlenecek uluslararası CP Paneli’nde ilan edilecek ve bilimsel yönden de ele alınacak fikirlerin gerçekleştirilebilmesi için çalışmalara başlanacak.

Kampanyanın uygulandığı tüm ülkelerde birer gönüllü elçi bulunuyor. Kampanyanın Türkiye’deki gönüllü elçisi, Pınar Deniz Küçükyıldırım. Pınar, kampanya elçisi olmaktan mutluluk duyduğunu söylüyor. Ve bakın hangi kelimelerle ifade ediyor duygularını:
“Sizinle aynı sokakta yürümek, aynı otobüse binmek, sizinle birlikte hayatın tadına bakmak isteyen on binlerce Cerebral Palsy'li yaşıyor bu ülkede. 4 Eylül Dünya Cerebral Palsy Günü. Sizler, bu vesileyle, Cerebral Palsy’li bireylerin hayatını kolaylaştıracak önerilerde bulunarak onların hayatına dokunma şansına sahipsiniz. Bir CP’li olarak, TSCV’nin ülke temsilcisi olmaktan gurur duyuyor ve herkesi yalnızca bakmaya değil görmeye, teğet geçmeye değil dokunmaya, hissetmeye çağırıyorum.”

Ben kampanyanın global sitesine girdim ve gönderilen önerileri okudum. Aslında bunların tümünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki zamanla mümkün olabilir bu. Bugün, ancak birkaç öneriyi aktarabileceğim bu satırlara.
Şu ana kadar en fazla oy alan öneri, “tekerlekli sandalyeler için su geçirmeyen bir sistem”. Önerinin sahibi Singapur’da yaşıyor ve yağmurda da sokağa çıkabilmeyi arzuluyor. Bunun için de su geçirmeyen joystick ve akü tasarlanmasını istiyor.
Yine Singapur’da yaşayan bir başka katılımcı da yağmurda sokağa çıkamadığını söylüyor ve üstü körüklü tekerlekli sandalye yapılmasını istiyor. Bu öneri de şu ana kadar en çok oy alan önerilerden biri.
Uçaklardan bir-iki koltuk eksiltilerek tekerlekli sandalye için hazırlanmasını isteyen katılımcının önerisi de çok oy alan önerilerden biri. Katılımcı, tekerlekli sandalye kullanan ileri derecedeki engellilerin uçak koltuğuna nakil sırasında çok hırpalandıklarını ifade ediyor ve önerisinin konuyu büyük ölçüde çözümleyeceğine inanıyor. Şahsen ben de, yürekten katılıyorum kendisine. Bu yüzden, yıllardır, yurt dışında yaşayan yakınlarımı ve doktorumu ziyarete gidemiyorum.
“Sese duyarlı asansör” ise yine çok oy alan bir başka öneri. Bu katılımcı, asansör düğmelerine erişemeyen ya da bu düğmeleri kullanamayanlar için, ses algılayan asansör istiyor.
Bir başka katılımcı ise “Neden otomotiv firmalarından birisi doğrudan tekerlekli sandalye ile erişilebilir araç üretmez?” diye soruyor ve devam ediyor: “Ailelerimiz niçin önce bir minübüs alıp sonra da içini tekerlekli sandalye ile erişilebilir duruma getirmek zorunda bırakılıyor?”
“Tekerlekli sandalye ile erişilebilir araç” da, en fazla oy alan önerilerden biri.
En fazla oy alan önerilerden bir diğeri ise Türkiye’den geliyor. Bu katılımcı, güneş enerjisi ile çalışan motorize tekerlekli sandalye istiyor.

Yukarıda saydıklarım en fazla oy alan önerilerden bazıları. Gördüğünüz gibi, bu öneriler yalnızca Cerebral Palsy'li bireylerin değil, başta bedensel engelliler olmak üzere, tüm engellilerin yaşamını kolaylaştıracak nitelikte. Lütfen hepimiz, hiç olmazsa, oy vererek katkıda bulunalım bu kolaylaştırmaya.

Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

X