Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir çözüm buluruz

  Hürriyet Haber
  16 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 16 Temmuz 1999 - 00:01

  Hürriyet'in, orman arazilerinde kurulu vakıf üniversiteleriyle ilgili, ‘‘Kampus şoku’’ manşeti büyük yankı uyandırdı. Koç Üniversitesi kampuslarının boşaltılmasının söz konusu olmadığını bildirirken, Orman Bakanı Nami Çağan, ‘‘Bu aşamada orman arazisi içerisinde kurulmuş vakıf üniversitelerinin sorunlarını çözeceğimize inanıyorum’’ dedi

  Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun orman arazilerinde kurulan vakıf üniversiteleriyle ilgili tartışma başlatan kararı konusunda dün Hürriyet'e açıklama yapan Orman Bakanı Nami Çağan, ‘Bir çözüm yolu bulacağız’’ dedi. Koç Holding yetkilileri ise Danıştay kararının kesin bir karar olmadığını, bu kararın 25.12.1998 tarihinde alındığını ve davanın halen 6 ve 8'inci Dairelerde görüşülmekte olduğunu öne sürdüler. Koç yetkilileri şu anda, kampusların boşaltılmasının sözkonusu olmadığını söylediler. Bakan Çağan ‘‘Mahkemelerle uyuşmazlık bir süre devam edeceğe benziyor. Bu aşamada orman arazisi içerisinde kurulmuş vakıf üniversitelerinin sorunlarını çözeceğimize inanıyorum’’ dedi. Bakan Çağan dün Hürriyet'te yer alan ‘Kampus Şoku’ haberiyle ilgili sorularımızı yanıtladı. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun bir üniversiteye ilişkin kararının bulunduğunu hatırlatan Çağan, Genel Kurul'un almış olduğu bu kararı, Danıştay 6 ve 8'nci Daireleri'nin de tekrar görüşeceğini bildirerek şunları söyledi: ‘‘Danıştay 6 ve 8'nci daireleri kararlarında orman alanının üniversiteye tahsisinin uygunluğuna karar vermişler. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu iki dairenin aldığı kararın aksine görüş bildirmiş ve bu üniversiteye orman alanı tahsisinin kamu yararına olmadığı görüşünü beyan etmiş. Danıştay'daki işlerliğe göre 6 ve 8'nci daire genel kurulun almış olduğu bu karar doğrultusunda, genel kurul kararları kesin olduğundan karar düzeltmesine gidecekler. Bu da gösteriyor ki, her ne kadar Danıştay Genel Kurulu'nda karar alınmış olsa da, kesin hüküm aşamasına tam anlamıyla gelinmiş değil. Uyuşmazlık bir süre daha devam edecek. Her ne kadar şu anda aleyhte bir durum var gibi görülse de bir çözüm bulacağımızı sanıyorum.’’ Bakan Çağan birçok yerden orman arazileri içine üniversite kurulması yönünde yeni taleplerin geldiğini de hatırlattı ve ‘‘Yeni üniversite için ormandan bundan böyle yeni tahsis yapmam’’ dedi.

  DANIŞTAY NE DİYOR?

  Danıştay yetkilileri ise dün Hürriyet'in sorularını yanıtlarken, Genel Kurul kararıyla ilgili işlemlerin henüz tamamlanmadığını belirttiler. Danıştay 6. ve 8. Daire üyelerinin de katılımıyla kurulan keşif komisyonunun orman arazilerinde inceleme yaptıkları ve tahsise vize verdikleri öğrenildi. Aralarında uzmanların da bulunduğu Keşif Komisyonu'nun, ‘Bu arazilerin orman içi boşluk olduğu ve bu bölgelere üniversite yapılabilir’ yolunda rapor verdiği de bildirildi. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu bu iki dairesinin raporunu bozma yönünde şok bir karar verdi. Danıştay yetkilileri kararın ‘şekil ve usul yönünden’ verildiğini bildirdiler. Bu karardan sonra, Danıştay 6 ve 8'nci daire üyelerinin oluşturacağı heyetin, 6 Eylül tarihinde başlayacak yeni adli yılda konuyu tekrar görüşerek davayı sonuçlandıracaklarını belirttiler. Yetkililer, genel kurul kararının, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği ve vakıf üniversitelerine hangi esaslar çerçevesinde tahsis yapılacağını gösteren bir Anayasa'ya uyum yasasının bulunmamasına dayandığını açıkladılar.

  İPTAL KARARI ŞEKİL YÖNÜNDEN

  Yetkililer, Orman Bakanlığı'nın vakıf üniversitelerine paralı tahsis yapması yönünde yeni bir karar alabileceğini de anımsattılar ve şöyle devam ettiler: ‘‘Genel Kurul'un dayandığı Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı da yanlış anlaşılıyor. Anayasa Mahkemesi kararında, vakıf üniversitelerine arazi tahsisinin kanunla ve esasları belirlenerek yapılması istenmişti. Ancak, hálá bu konuda uyum yasası çıkarılmadığı için bir boşluk sözkonusu. Müşterek heyet tüm bu konuları, yeni durumları ve paralı tahsis konularını dikkate alarak yeni bir karar oluşturacak. Bu karara da itiraz edilirse dosya yeniden Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na gidecek. İptal kararı da zaten şekil ve usul yönünden verilmiş bir karar.’’ Ormanların tahsisine ilişkin Anayasa'ya uyum yasası çıkarılırsa, üniversitelere tahsis edilen arazilere ilişkin sıkıntı giderilmiş olacak. Bunun yanısıra, Danıştay Müşterek Heyeti, yeni adli yılda paralı tahsis formülüne başvurarak, arazinin bu şekilde tahsisine vize verirse, orman içinde kurulu vakıf üniversitelerinin kurtuluşuna yeşil ışık yakılmasının bir başka yolu da açılmış olacak.

  Her şey yasaldır

  Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı ve üniversitenin kurucusu Vehbi Koç Vakfı İcra Komitesi Başkanı Suna Kıraç, Türkiye'nin yetişmiş insan gücüne ihtiyacı olduğuna işaret ederek, ‘‘Bakanlar Kurulu ve Orman Bakanlığı'nın verdiği izinle üniversite yapmak üzere tahsis edilen arazi üzerindeki, üniversite yatırımımızı yasal tüm koşulları yerine getirerek yürüttük ve yürütmeye devam edeceğiz’’ dedi. 1032 öğrenci ve 133 öğretim üyesinin bulunduğu Koç Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı ve üniversitenin kurucusu Vehbi Koç Vakfı İcra Komitesi Başkanı Suna Kıraç, ‘‘Çağdaş ve örnek bir üniversite yapmaya karar verdiğimizden beri mücadele ediyoruz. Haklıların, en az haksızlar kadar cesur olduğu bir devreye geldiğimiz zaman bu sorunlar toptan çözülecektir’’ dedi. Kıraç şu açıklamayı yaptı: ‘‘Türkiye'nin yetişmiş insan gücüne ihtiyacı ortadadır. Her yıl bir milyonu aşkın genç beyinin istediği bir mesleği seçemediği bir Türkiye 20'nci Yüzyıl'ı geride bırakmaktadır. Öte yandan, üniversitelerimizde öğretim üyelerinin beklentilerini karşılayacağı bir altyapı mevcut değildir. Yakın gelecekte, tüm dünyada ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin kişi başına düşen dolarla değil, ürettikleri bilgi ile ölçüleceği artık tartışılmamaktadır. 25'i devlet, 7'si vakıf olmak üzere toplam 32 üniveristeyi, onbinlerce öğrenciyi, binlerce öğretim görevlisini çok yakından ilgilendiren toplumsal bir yaraya parmak basılmış olması, ülkemizin geleceği açısından önemli bir adımdır. 1993'te kurulan Koç Üniversitesi, ormanlarımızın geleceğe bırakacağımız en önemli miras olduğu bilinciyle, tüm çalışmalarını yasal çerçeve içinde ve kamu yararını gözeterek yürütmüştür. Üniversitemizin bu davranışıyla diğer tüm kardeş üniversitelere örnek olacağı inancındayız’’

  Bizimle ilgisi yok

  Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Danıştay'ın bu kararının 3 Temmuz 1998 tarihli olduğunu hatırlatarak, kararın Sabancı Üniversitesi ile hiçbir ilişkisi bulunmadığını belirtti. Sabancı, ‘‘Emsal teşkil edeceğini söyleyebilecek herhangi bir hukuki dayanak yoktur, aksine Sabancı Üniversitesi çok farklı konumdadır’’ dedi. Güler Sabancı, dün yazılı açıklama yaparak, farklı konumdaki üniversitelirin aynı kefeye konduğunu belirtti. Sabancı, ‘‘Tam 1 yıl önce alınmış mahkeme kararının aynı konumda olmayan üniversiteler de işin içine katılarak bugün ortaya atılması, tercihlerini yapma aşamasında olan öğrencilerin zihninde haksız yere kuşku uyandırabilir’’ dedi. Sabancı, yaratılan bu hatalı izlenimin bu yıl ilk kez öğrenci alacak ve dünya çapında iddialı bir üniversite olarak faaliyete geçecek olan Sabancı Üniversitesi ve onu seçmek üzere günlerdir kendilerini arayan öğrencileri mağdur edebileceğini belirterek şunları söyledi: ‘‘Sabancı Üniversitesi 4 Ekim 1999'da eğitime başlamak üzere, halen inşaatı sürmekte olan kampusu için arazi tahsisine yönelik gerekli resmi mercilere başvurmuş ve yaklaşık 2 yıl yer aramıştır. Üniversitemizin, hiçbir başvurusunda belirli bir alan talebi olmamıştır. Tuzla'daki kampus alanı da bizim seçimimiz değil, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bize önerisidir. Bu arazi daha önce Has Üniversitesi için tahsis edilmiş, bu üniversite kampus yapımından vazgeçince aynı arazi bu kez bize tahsis edilmiştir. Arazi, Orman Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da Sabancı Üniveristesi'ne 49 yıllığına tahsis edilmiştir.’’ Orman Bakanlığı arazi tahsisini yaparken, bu alanın Milli Park ve Muhafaza Ormanı statüsünde olmadığını, gecekondulaşmanın önlenmesi ve Milli Eğitim'e katkı açısından bu tahsisin yapılmasında kamu yararı olduğunu belirtmiştir.''  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı