Ege Haberleri

EGE

  Bir çocuk bir şarkı bin umut

  Burcu TANER / HÜRRİYET
  09 Ocak 2015 - 01:07Son Güncelleme : 07 Ocak 2015 - 17:53

  ENGELLİ, hasta ve dezavantajlı gençlerin müzik aracılığıyla sosyalleşmesini sağlayan sosyal projeleriyle tanınan Dayanç Müzik Merkezi, “Müzik Umuttur” projesiyle bu kez onkoloji hastası çocukları notanın ritminde buluşturacak.

  Merkezin kurucusu, bağlama sanatçısı Muharrem Dayanç, Kaya İzmir Thermal Convention’da, CHP Milletvekili Hülya Güven, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve Dr. Behçet Uz Çocuk Vakfı (BUVAK) Başkanı Ülkü Belkıs Karlı’nın da katıldığı basın toplantısında proje hakkında bilgi verdi.


  FİNAL İDİL BİRET’LE
  Hasta çocukların ve gençlerin tedavi süreçlerine müzik katarak destek olmayı hedeflediklerini vurgulayan Dayanç, “Mahkum çocuklara yönelik (Hiç Kimse Suçlu Doğmaz), bedensel ve görme engelli çocuklara yönelik (Sanat Engel Tanımaz), Otistik Çocuklar Korosu ve görme engellilere yönelik (Engelsiz Menü) projelerimizin ardından yeni bir süreci başlatıyoruz. Ege Üniversitesi ve Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde tedavi gören çocuklarımıza 3 ay boyunca müzik eğitimi vereceğiz. Eğitimin ardından martta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde çocukların ve ünlü sanatçıların katılacağı bir organizasyon düzenleyeceğiz. Dünyaca ünlü piyano sanatçımız İdil Biret’in de davetli olduğu organizasyon kısa dönem müzik eğitimlerini tamamlayan onkoloji hastası çocukların proje final konserine sahne olacak” dedi.

  Bir çocuk bir şarkı bin umut


  DESTEĞİMİZ SÜRECEK
  Balçova Belediyesi Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Dayanç Müzik’in sosyal projelerine destek vermeyi sürdüreceklerini belirterek, “Muharrem arkadaşımız, olayı bamtelinden yakalayan özelliğiyle güzel işler ortaya koyuyor. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Belediye olarak engelli ve hasta yurttaşlarımıza yönelik projelerimizle bir sorumluluk yerine getiriyoruz. Bu sorumluluğu paylaşan herkesle yollarımız buluşuyor ve buluşmaya devam edecek” diye konuştu.
  BUVAK Başkanı Ülkü Belkıs Karlı da Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nin çocuk onkoloji hastalarının da “Müzik Umuttur” projesine dahil olma heyecanını şimdiden yaşadıklarını söyledi.
  CHP Milletvekili Hülya Güven ise, mesleki hizmet ödüllü Dayanç Müzik Merkezi’nin projelerindeki duyarlılığın örnek alınması gerektiğini dile getirdi, “CHP Engelliler Üst Kurulu olarak 30 ilde engelli sivil toplum kuruluşlarıyla görüştük. Ana sorunun engelli yurttaşların yaşamını zorlaştıran konulara ilişkin empati geliştirmememiz olduğunu gördük. ‘Müzik Umuttur’ gibi projeler bu empatinin yaygınlaşması açısından önemli” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı