Ege Haberleri

EGE

  Bir çınardan yaşama veda

  Ahmet BAYRAK, (DHA)
  12 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2008 - 23:58

  Ünlü şair, edebiyatçı ve Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi Nail Çakırhan 98 yaşında yaşama veda etti.

  Şiirden mimarlığa uzanan geniş bir yelpazede adını tüm dünyaya duyuran, cumhuriyet dönemi aydınlarından Çakırhan üç yıl önce kolon kanserine yakalandı. Beldede çok sevilen ve örnek alınan şair İstanbul’da tedavi gördü. Çakırhan son zamanlarda durumunun ağırlaşması üzerine Akyaka’da Yücelen Hastanesi’nin sahibi, yakın dostu Hamdi Yücel Gürsoy’a, "Muğla topraklarında ölmek istiyorum" dedi. Çakırhan 16 gün önce Özel Yücelen Hastanesi’ne kaldırıldı. Ağrı tedavisi gören Çakırhan önceki geceyarısı yaşama veda etti. Başhekim Dr. Necdet Doğu, "Rahatsızlığı ilerlemişti. Burada ağrılarını dindirmek için tedavi uyguluyorduk. Maalesef yaşam savaşını kaybetti" dedi. Hastane sahibi Hamdi Yücel Gürsoy da, "Sanat, edebiyat ve mimarlık dünyası yaşayan en büyük devini kaybetti. Onun sözleri, şefkati, hayata bakış açısı ve sevgisi hepimize örnek olmalı" dedi. Ünlü mimarın eşi Halet Çambel Çakırhan, "Hayat arkadaşımı değil her şeyimi kaybettim. Çok üzgünüm. Son günlerini Muğla’da geçirmek istedi. Onun için buraya getirdik. Akyaka’ya hayrandı. Mezarının burada olmasını istiyordu" diye konuştu. Çakırhan, yarın Akyaka Camisi’nde öğlen kılınacak cenaze namazından sonra belde mezarlığında toprağa verilecek.

  Akyaka’ya damga

  Nail Çakırhan, 1980’li yılların başında yaptırdığı Ula mimarisi tarzındaki evi ile 3 Eylül 1983’te Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştı. İki dönüm alanda iki ustanın yardımıyla inşaata başlayan Çakırhan, geleneksel mimarinin bugünün koşullarıyla buluştuğu, çevreyle ve doğayla bütünleşen, zarif işlemelerle bezeli, ahşap balkonlu, iki katlı evi ile tüm Akyaka’ya damgasını vurmuştu. Çakırhan binada yörenin doğal kaynaklarından yararlanmıştı. Akyaka’da ’Nail Çakırhan Evi’ bir gelenek ve kültür haline gelmişti. 1998 yılında bu müze-ev bir kültür ve sanat merkezi olarak hizmete girdi. Akyaka’da yaptırılan evler, pansiyonlar hatta bazı oteller de aynı tarzı benimsedi.

  Mimar olmayan mimar

  Eğitimini görmediği halde en büyük mimarlık ödülünü alan Çakırhan, Muğla’nın Ula İlçesi’nde 1910 yılında doğdu. İlk öğrenimini Ula’da, orta öğrenimini Konya’da yaptı. 1927’de Konya’da Kervan Dergisi’ni çıkardı. Daha sonra İstanbul’a giderek, "Resimli Ay" dergisinde çalıştı. Bir yandan da İstanbul Üniversitesi’nde felsefe eğitimi gördü. 1930’ada Nazım Hikmet’le "1+1=1" adlı şiir kitabı yayımlandı. Sosyalizmi iyi öğrenebilmek için Rusya’ya gitti. Moskova Doğu Halkları Üniversitesi’nde sosyalizm ve ekonomi dersleri gördü. 1937’de, siyasi nedenlerle Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı ve 1938’de Tan gazetesinde yazarlığa başladı. Arkeolog Halet Çambel’le evlendi ve eşinin çalışmalarına katıldı. Restorasyon ve mimarlık çalışmalarına başlayan Nail Çakırhan, 1970’te doktorunun da tavsiyesine uyarak Akyaka’ya yerleşti. Mimarlık terminolojisine "Çakırhan Mimarisi" terimini sokmayı başardı. Çakırhan’ın büstü 5 yıl önce Akyaka’da bulunan Yücelen Otel’in bahçesine dikildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı