Gündem Haberleri

  Bir CHP klasiği

  Hürriyet Haber
  30.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yine olay

  CHP Kongresi'nde divan başkanlığı oylaması sırasında, İl Başkanı Mehmet Ali Özpolat'ın, ‘‘Saymaya gerek kalmayacak şekilde sayın Sözen, başkan seçilmiştir’’ açıklaması, ortalığı karıştırdı. Bunun üzerine kürsüye hücum eden delegeler arasında itişip, kakışmalar meydana geldi. Sözen'de bu kargaşanın ortasında kaldı. Kargaşa yatıştırılamayınca, kongre kilitlendi.

  CHP'nin dün yapılan İstanbul İl Kongresi büyük tartışmalarla geçti. Parti Genel Kurulu'ndaki delegelerin yaklaşık yüzde 10'unu belirlediği için büyük önem taşıyan İstanbul İl Kongresi, daha başında, divan başkanlığı oylamasında karıştı. Bostancı Gösteri Merkezi'nde yapılan İl Kongresi, saat 12.30'da başladı. İl Başkanı Mehmet Ali Özpolat'ın yeniden aday olduğu kongerede Etem Cankurtaran, sendikacıların desteği ile adaylığını koydu. Divan Başkanlığı için Nurettin Sözen, milletvekilleri Algan Hacaloğlu, Ahmet Güryüz Ketenci, Bülent Tanla, Altan Öymen ve Ali Topuz'un önergesiyle, DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak ise milletvekili Mehmet Moğultay'ın da aralarında bulunduğu delegelerin önergesiyle aday oldu. Özpolat, divan başkanlığı oylamasını yaptırarak, ‘‘Saymaya gerek kalmayacak şekilde Sayın Sözen, başkan seçilmiştir’’ deyince kongre karıştı. Cankurtaran'ı destekleyenler sahneye fırladılar. Sözen, itirazlar arasında mikrofona geldi ve CHP'ye yakışır kongre yapılmasını istedi. Ancak Cankurtaran taraftarlarının itirazları durmadı. Kargaşa yatıştırılamayınca, kongre daha başlarken kilitlendi. Rıdvan Budak da ‘‘Arkadaşlarım benim kazandığımı söylüyorlar’’ diyerek, itirazını sürdürdü. Salondaki bir grup delege, ‘Atanmış başkan istemiyoruz’ diyerek tempo tuttu. Nurettin Sözen, bir ara, ‘‘Arkadaşlar, güvenlik güçlerinden yardım istemek zorunda kalacağım’’ anonsunu yaptı.

  KADINLAR BOŞALTTI

  Sahnenin boşaltılmasını, saat 14.30 civarında CHP'li kadınlar sağladı. Kadınlar bir zincir oluşturarak, tartışan delegeleri sahneden aşağı indirdiler. Tüm delegeler, CHP'li kadınları alkış yağmuruna tuttu. Fakat milletvekillerinin de araya girmesine rağmen, anlaşma sağlanamayınca, Sözen, henüz başlamayan kongreyi yarım saat tatil etti. Saat 15.00'de tekrar kürsüye çıkan Nurettin Sözen, başkan seçildiğini, fakat itirazları gözönüne alarak güvenoyuna gideceğini açıkladı. Sözen, ilçe başkanlarından oluşan sandık kurulunca gizli oyla güven oylaması yapılacağını belirtti. Kürsüye çıkan DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, divan başkanlığı adaylığından çekildiğini açıklayınca kriz 3 saat sonra aşılmış oldu. Budak, ‘‘Türkiye'de solsuzluk cumhuriyetin temel ilkelerini tartışılır hale getirdi. Şeriat-darbe ikilemine geldik. Bunu aşacak olan, iktidara yürüyen CHP'dir. Sayın hocamın partiye benden daha fazla emeği vardır. İki gruptan arkadaşlarla kongreyi yönetmesini rica ediyorum’’ dedi. Bu açıklamadan sonra Sözen ile Budak öpüştüler. Sözen, iki gruptan öneriler doğrultusunda divan başkanlığı yardımcılıklarına İzzet Bayraktar, Yusuf İşçi, Metin Doğan ve Safi Karayalçın'ı getirdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı