GeriFutbol Bir büyük yazarı daha yitirdik... Eduardo Galeano hayata veda etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir büyük yazarı daha yitirdik... Eduardo Galeano hayata veda etti

Bir büyük yazarı daha yitirdik... Eduardo Galeano hayata veda etti
refid:28725727 ilişkili resim dosyası

Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass'ın ardından bir büyük edebiyatçıyı daha yitirdik. Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel futbol kitaplarının yazarı olan ve "Ben basit bir futbol dilencisiyim" sözüyle efsaneleşen Eduardo Galeano da hayata veda etti.

Edebiyat dünyası aynı gün içinde Günter Grass'tan sonra ikinci kötü haberi Eduardo Galeano'dan aldı. Uruguaylı yazar, 74 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Galeano, Cuma günü akciğer kanseri sebebiyle Uruguay'ın başkenti Montevideo'daki bir hastaneye kaldırılmıştı.

1971 yılında yayımlanan 'Latin Amerika'nın Kesik Damarları' eseri klasikleşen Galeano'nun yapıtları 20 dile çevrildi.

'Gölgede ve Güneşte Futbol' gibi futbol üzerine kitaplarıyla da bilinen Galeano, gazetecilik ve yazarlığa başlamadan önce fabrika işçiliği de yaptı.

EDUARDO GALEANO'NUN ESERLERİ:
Ateş Anıları, Latin Amerika'nın Kesik Damarları, Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri, Biz Hayır Diyoruz, Tepetaklak, Zamanın Ağızları, Yürüyen Kelimeler, Kucaklaşmanın Kitabı, Gölgede ve Güneşte Futbol, Söz Mezbahası,Görüşmeler, Gözlemler, Görünümler, Aynalar, Ve Günler Yürümeye Başladı

Bir büyük yazarı daha yitirdik... Eduardo Galeano hayata veda etti GÜNTER GRASS HAYATINI KAYBETTİ

EDUARDO GALEANO KİMDİR?
1940'ta Uruguay'ın başkenti Montevideo'da doğdu. Marcha dergisinin yazı işleri müdürlüğünü, Epoce dergisinin de yayın müdürlüğünü yaptı. Uruguay'da gerçekleşen askerî darbeden sonra bir süre hapis yattı, daha sonra ülkeyi terk ederek Arjantin'e yerleşti, Buenos Aires'te Crisis dergisini kurup yönetti. 1973'ten sonra Arjantin ve İspanya'da sürgünde yaşadı. 1985'te Uruguay'a geri döndü. Galeano, iki kez Casa de la Americas Ödülü'nü kazandı. Ateş Anıları adlı üçlüsü, Uruguay Kültür Bakanlığı Ödülü'ne layık görüldü. 1989'da Washington Üniversitesi tarafından American Book Award Ödülü'nü kazandı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle