Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Bir Bilen’den ‘Birleştiren’e

  Hürriyet Haber
  05 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 2001 - 00:01


  Demİrel senaryoları

  9'uncuCumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ‘‘Hemen ve tek yol seçim’’ çağrısını, ‘‘Gerektiğinde görevden kaçmam’’ vurgulamasıyla birlikte yapması, dün siyasi kulislerde ‘‘Demirel senaryoları’’nın seslendirilmesine yol açtı. Demirel'in bu çağrıyı, FP'deki bölünme ve Tayyip Erdoğan'ın yeni oluşumunun hareketlendiği günlerde yapması üzerine şu senaryolar seslendirildi:

  TAYYİP MANEVRASI

  Tayyip Erdoğan'ın yeni oluşumunun, kendi adamları ve siyasi çevresinde de yankı bulması Demirel'in ‘‘Ben buradayım’’ mesajını vermesinde etkili oldu. Demirel'in ‘‘Türkiye'de yeni partiye ihtiyaç yoktur, kafi derecede parti vardır’’ sözleri de, yine Erdoğan'ın ‘yenilikçi’ çıkışına karşı, harekete geçtiği yorumlarına neden oldu.

  HALKA UMUT

  ‘‘Sokaktaki her 100 vatandaştan 90'ının siyasete, hükümete, meclise, devlete ve demokrasiye sövdüğünü’’ belirten Demirel, bu gerginliğe, güvensizliğe ve umutsuzluğa pansuman olacak tek şeyin seçim olduğunu düşündü ve bu nedenle ‘‘Tek yol seçim’’ çağrısı yaptı. Demirel'in ‘‘Türkiye kendi içinde moralsizliğe, şevksizliğe, itimatsızlığa sürüklendi. Türk halkının kendi hükümetine, rejimine güveni azaldı’’ sözleri de bu senaryoyu seslendirenlerin temel kozu oldu.

  LİDERLİK ATAĞI

  Demirel'in artarda iki demecinde de ‘‘Eğer ülkenin benim hizmetime ihtiyacı olursa ben yokum demiyorum, görevden kaçmam’’ mesajının altını çizmesi, ‘‘Siyasete dönecek, ama yöntemini arıyor’’ senaryosuna da yol açtı. Demirel'in bu tavrı, böyle bir dönemde ortaya koymasının nedeni de, durumu ‘‘kamuoyu ve siyaset sahnesinde tartışmaya, önerilere açmak’’ olarak yorumlandı.

  MERKEZ SAĞDA BİRLİK

  Üçüncü senaryoya bağlı ancak daha ileri bir senaryo da, Demirel'in merkez sağdaki olası bir yeni oluşuma karşı, merkez sağda birliği sağlayıcı bir çatı yaratmak için ilk adımı attığı şeklinde seslendirildi. Bu senaryo çervesinde eski ‘ANAYOL’ çatısını hatırlatan fısıltılar da duyulurken, Demirel'in ‘bir bilen’ misyonuna, bu kez de ‘birleştiren’i eklemek istediği de dile getirildi.

  İTİBAR TAZELEME

  Siyasi kulislerde, Egebank skandalının kahramanı ve bankanın eski sahibi yeğeni Murat Demirel nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Demirel'in bu çıkışla güven tazelemek istediği ve ‘‘Bir çiziğim, gölgem yok, ben de varım’’ mesajı verdiği yorumları da yapıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı