Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bir bayrama yakışmayan bayram yazısı

ÖNCE bir haber:

DTP Milletvekili Hasip Kaplan (Şırnak-İdil’den) Cizre’ye geçerek buradaki bayramlaşmaya katılmak istedi. Ancak, geç kaldığı için bayramlaşmaya yetişemeyen Kaplan, protokolün Cizre Tank Taburu’nda bayramlaşmada olduğunu öğrenince tabura gitti.

Ancak, nizamiyedeki görevliler tarafından, “İçeriye soracağız” denilerek tabura alınmadığını anlatan Kaplan, buradaki nöbetçi astsubay ve askerlerle bayramlaştığını ve 5 dakika bekledikten sonra ayrıldığını belirtti. Hasip Kaplan’ın içeriye alınmaması üzerine DTP’li Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak da tabura girmeden ayrıldı

Hasip Kaplan, birlik beraberlik ve kardeşlik mesajlarının verilmesi gereken bugünlerde kendisine gösterilen muameleyi tasvip etmediğini vurguladı. Cizre Kaymakamı Cihan Demirhan ise, Kaplan’ın tabura alınmamasıyla ilgili bir yorumda bulunamayacağını söyledi. (Radikal-28.11.09)

¡ ¡ ¡

Bu köşeyi okuyanlar: a) Açılamayan “açılım” hakkındaki olumsuz görüşlerimi, b) PKK’nın etki alanı altında siyaseten pasifleşen DTP’yi nasıl eleştirdiğimi, c) “Etnik sayım” talebi nedeni ile Hasip Kaplan’a karşı çıktığımı bilir.

Ancak, yukarıda alıntı yaptığım haber beni bir bayram günü çileden çıkardı.

 Seçilmiş, dolayısı ile milleti temsil yetkisi almış kişi bir askeri tabura bayramlaşmak amacı ile gidiyor ve orada milletin ödediği vergilerle millete hizmet etmek için memur edilmiş bir komutan veya komutanların kişisel kararı ile içeri alınmıyor.

Gazetelerde DTP’li belediye başkanları ile bayramlaşan komutanların haberleri de olduğuna göre bunun bir karargâh kararı olmadığı, komutanın kişisel tavrı olduğu belli.

Benim bu tatsız haberi bir bayram günü söz konusu etmemin sebebi ise küçük olayların bazen taşıdığı büyük anlama dikkat çekmek!

Millete hizmet etmek amacı ile milletin parası ile görev yapan atanmış kişilerin milletin teveccühü ile seçilmiş bir kişiyi yine milletin parası ile var edilen tabura almaması belki küçük ama anlamı büyük bir olaydır.

Ben Genelkurmay’ın bayram ertesi, mesai başladığında, bu taburun komutanları ile ilgili nasıl bir işlem yapacağını merakla bekleyeceğim.

Hasip Kaplan’ın verdiği bilgide bir yanlış varsa düzeltilmesini, aksi takdirde gereğinin yapılmasını bekleyeceğim.

¡ ¡ ¡

Olayın demokratik teamüllere, asgari nezaket kurallarına aykırılığı bir kenara, kutsal bir gün açısından da densizliği ortada.

Cizre’deki komutanların köyünü bilmem ama bizim köyde bayramda kapısına geleni, kanlısı dahi olsa, içeri almayan kişiyi önce kınarlar, bu da yetmez dışlarlar.

Bir bayram sonra da kapısını çalan çıkmaz.

¡ ¡ ¡

Birbirimizi kıyasıya eleştirelim. Uyaralım. Hatta birbirimize zaman zaman kızalım.

Ama asgari nezaket kurallarını da ihmal etmeyelim.

Hele hele, bulunduğumuz mevki gereği tavrımız başkalarını, hatta bir kurumu da temsil edecekse, tavrımızı alırken iki kere düşünelim. Üstelik, bugün sahip olduğumuz mevkilerin geçici olduğunu da unutmayalım.

¡ ¡ ¡

Bir türlü içi doldurulmayan “açılım” kimilerinin içine abartılmış beklentiler, kimilerinin içine de yer yer denetlenemeyen şüpheler soktu. Topyekûn oldukça gerilmiş durumdayız.

Böyle bir dönemde kamu görevi yapanlar her zamankinden daha dikkatli olsunlar!

 

X