Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir başka bakış açısı

  Siyami Kahyaoğlu skahyaoglu@hurriyet.com.tr
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son günlerde televizyonlarda bir bankanın reklam filminin benzerini ilk defa yıllar önce Londra Canon sinemalarında, şu anda HP’nin Genel Müdürü olan Şahin Tulga ile beraber izlemiştik. Reklam Guardian gazetesi için hazırlanmıştı, gazetecilikte bir başka bakış açısını anlatıyordu.

  Değişik bakış açıları çoğunlukla olayları doğru anlamamıza yardımcı olur. Maçlarda ters açı çekimleri gibi farklı bakış açıları, gerçekleri tümüyle ortaya koyar.

  Son birkaç haftadır Bill Gates’in Türkiye ziyaretlerini değerlendiren iki ayrı bakış açısına rastladım.

  Bunlardan birincisi kahvaltı, yürüyüş, burun kaşıma gibi bazılarına göre çok önemli olan magazinsel bakış açısıydı.

  İkincisiyse, tümüyle bu seyahate ve Bill Gates ile ilgili her şeye karşı çıkan bakış açısı.

  Benim bu seyahatle ilgili değerlendirmelerim umarım sizler için yeni bir bakış açısı olur.

  Bill Gates’in bu seyahatinden bence en büyük yararı görenlerden birisi Pardus oldu. TÜBİTAK’ın idealist kadrolarının binbir güçlükler içinde çok ciddi çalışmalar sonucu ürettiği Linux çekirdeğini kullanan Pardus işletim sistemi bu sayede adını duyurdu. Pazarlama bütçeleri gibi olanakları olmayan Pardus’un bilinirliği arttı.

  Bill Gates’in gazetelerdeki köşe yazarlarına bilgi işlem konusunda çok ciddi yararları oldu. Hatta bazıları Microsoft’u Microsoft’tan iyi bildiklerini bile iddia ettiler. Hazır okunurlukları artmışken, Bill Gates’e "Hey Bill" diyecek kadar da yakınlaştılar.

  Gazetelerin ekonomi yazarları bilgi işlem diye bir konunun farkına vardılar. Bilgi ekonomisinin ülkemizde olmamasına karşın dünyada ne kadar önemli olduğunu anladılar ve okurlarına aktardılar.

  Ama benim bu seyahatte en ilgimi çeken konu Hürriyet gazetesinde çıkan bir haber oldu. Bu habere göre Bill Gates, Dolmabahçe Sarayı’ndaki yemekte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na bir sene önceki Türkiye ziyaretinin en önemli konusu olan Teknokent arsasının ne olduğunu sordu ve aldığı cevap Kurtköy, Ümraniye gibi şehir merkezine uzak yerlerde alternatiflerin değerlendirildiği yönünde oldu. Bu konuda daha sonra çıkan haberdeyse, şehir merkezinde düşünülen arsanın başbakanlığa bağlı bir birime lojman olarak ayrıldığı yazıldı ve bir daha bu konuda haber okuyamadım.

  Sonra düşündüm; Kurtköy yada Ümraniye’deki teknokente kim, hangi teknoloji firması yatırım yapar? Hiçbir aday bulamadım ve anladım ki ARGE ve benzeri konularda düşünülen, bir yıl önce konuşulan, hatta Sayın Başbakan tarafından da dile getirilen "Silikon Vadisi" projesinin gömülme törenini izlemişim Bill Gates’i izlerken.

  Arşivleri karıştırdım ve küçük bir habere gözüm ilişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle yapılan toplantıda Dubai Properties projeleri arasında teknoloji merkezi de var deniliyordu bu haberde.

  Sonra birkaç soru geldi aklıma

  1-Şehir içinde, üniversitelerin ortasında, iş merkezlerine çok yakın, en başta düşünülmüş planlanmış olan Teknokent arsası gerçekten Başbakanlığa bağlı bir birimin lojmanı mı olacak, yoksa Dubai Properties’in yeni bir proje alanı mı?

  2-Microsoft, Oracle, IBM, HP gibi teknoloji firmaları şehir merkezine uzak alanlara yatırım yaparlar mı?

  3-Bu gelişmelerden bu konuya çok önem veren Sayın Başbakan’ın haberi var mı?
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı