"Eray Görgülü" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Eray Görgülü" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Eray Görgülü

Bir Ankara plansızlığı

ANKARA Kalesi’nde yaşanan “turizm skandalı”nı hafta sonunda gazetemizden okudunuz.

Aslında tek bir fotoğraf karesi herşeyi anlatıyordu. Ağır kanalizasyon kokusu nedeniyle burunlarını tıkayarak, iş makinelerinin arasında bataklığa dönmüş sokaklarda yürümeye çalışan turist kafilesi...
Diyecek söz yok. Ankara Kalesi, herşeyiyle Başkent’in en önemli tarihi yapısı ve turizm konusunda en büyük değeri.
Valisinden belediye başkanına, esnafından vatandaşına herkes bu bölgeyle ilgili çok hassas olmak zorunda. Eğer tam da turizm sezonunda Kale’de bir çalışma yapılacaksa, bunun eksisi artısı her yönüyle masaya yatırılmalı ve devletin tüm kurumları koordinasyon halinde olmalı.
Mesela, göreve geldiğinden beri her fırsatta, her platformda “turizm” kelimesini ağzından düşürmeyen ve Ankara’nın turizmle kalkınacağını belirten Vali Alaaddin Yüksel, bu çalışma başlamadan önce müdahalede bulunabilirdi.

VALİ SORABİLİRDİ

“Bir dakika beyler, siz burada çalışma yapacaksınız da, kaç gün sürecek?, turizm sezonu sonrasına bırakılamaz mı?, ya da acilse çalışma süresince rehberler koordine edilerek turlarla ilgili bir önlem alınabilir mi? sorularını yönelterek, bunlara cevap arayabilirdi.
Eminim ki, birileri bu soruları sorsa Kale’deki bu rezalet yaşanmazdı.
Çalışma hala sürüyor. Düşünün günlerdir kaç turist gelerek Kale’deki bu manzaraya şahit oldu ve ülkelerine döndüklerinde Ankara’yı nasıl anlatacaklar?
Ve daha öncelerde de belirttiğimiz gibi sonuç olarak “Plansız Ankara”, yaşanan bu plansızlık ve koordinasyonsuzluklardan bir kez daha nasibini almış oldu.

Anlayış değişmemiş

VALİ Alaaddin Yüksel, geçtiğimiz yıl 35. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında katıldığı bir programda bakın neler demiş:
“Turizm sektörünün gelişmiş olduğu ülkeler, kendilerine Turizm Anayasası yapıyor. Kendilerine bir yol haritası çiziyor ve nelere öncelik vereceklerini belirliyor. Ankara ne yapmalı? Ankara bir yol haritasını ivedilikle önüne koymalıdır. Altyapı ve planlama anlayışımızı Ankara’da mutlaka değiştireceğiz.” Anlaşılan hala Başkent’te altyapı ve planlama anlayışı değişmemiş.

Visit Ankara

BU arada Ankara’nın tanıtımına yönelik çalışmalarını sürdüren Kalkınma Ajansı da, son olarak “Visit Ankara” adında turistlere yönelik İngilizce bir broşür hazırlamış. Broşürde Başkent’te ziyaret edilebilecek yerlerle ilgili kısa kısa bilgiler veriliyor. Tabi müzeler, AVM’ler, doğal alanlar gibi Ankara Kalesi de tavsiye edilen yerler arasında. Güzel bir çalışma fakat, en azından Kale’deki çalışma bitene kadar bu broşürler rafa kaldırılabilir.

 

X