"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Bir Ankara’lının gözüyle İstanbul

BEN dün İstanbul’dan Ankara’ya yaptığım otobüs yolculuğuyla ilgili biraz içimi dökmek istedim açıkcası.

Size yazdıklarımı ilgili yerlere de (Beyaz Masa ve Nilüfer İletişim) ilettim. İnşallah bundan sonra ilgililer daha dikkatli davranırlar. Siz de okuyucu mektupları köşesinde yayınlayabilirseniz, işlerin düzgün yürümesi adına belki birilerinin dikkatlerini çekebiliriz...
09.06.2012 tarihinde, cenazemiz sebebiyle günübirlik geldiğimiz İstanbul’da 2. köprüdeki yol çalışmaları sebebiyle resmen mahsur kaldık.
Saat 15:30 da Esenler Otogarından kalkan Nilüfer Turizm’e ait otobüsümüz, bizi Kavacık’tan saat TAM 21:42 de aldı. Düşünebiliyormusunuz Ankara’ya varmamız gereken saatte biz otobüsümüze yeni binebiliyorduk. Artık Ankara’ya kaçta vardığımızı siz düşünün. Çok defa İstanbul’a gelip gittim, orada yaşadım, ama böyle bir geçikme hayatımda hiç yaşamadım, o yoğun bayram trafiklerinde bile... Vatandas olarak bu kadar aciz, önemsiz olduğum hiç aklıma gelmemişti. Tamam, bu problemin Nilüfer Turizm’den değilde İBB’den kaynaklandığını anlayabiliyorum. Ancak iyi bir operasyon yönetimi olabilse, müşterilerine sahip çıkıp gereken önemi verebilse hem bizler mağdur olmayız hem de Nilüfer markasını parlatabilirler. Örneğin Anadolu yakasında oturup da Kavacık’tan otobüse binmek isteyen biri niçin Esenler’den kalkan ve trafikte takılan bir aracı 5 saat beklesin, günahı ne? En azından 3-4 ay için şehirlerarası otobüsler Anadolu yakasından bir merkezden kalksa, Esenlerden binecek yolcuları da servislerle (Biz servisle 4. Levent’ten 45 dk. Kavacık’a ulaştık) bu merkeze taşısa bu çileli durumu biraz olsun rahatlatamazlar mı? Bu benim aklıma gelen ilk çözüm, ama buna benzer bir çok çözüm üretilebilir. Sadece daha iyi bir operasyon yönetimi ve yolcuya biraz daha fazla önem yeterlidir. Bir diğer konu ise; Kavacık’ta beklediğimiz 5 saat boyunca lavabolar durumu içler acısıydı. Sular akmıyor, pislik içinde, kokuyor... Yolcuya, hakkına saygı konusunda Nilüfer firması benim gözümde sınıfta kaldı...
İstanbul Büyüksehir Belediyesi’ne;
Madem böyle bir çalışma yapıyorsunuz, niçin alternatifini düşünmezsiniz... Nasıl olur da zaten trafik problemi yaşayan 2. köprü trafiğini daha da zorlaştıracak şekilde tek şerite indirebiliyorsunuz. Niçin insanların çile çekmelerine sebep oluyorsunuz?
Ben vergisini veren bir vatandaşım. Ben nasıl devletime, belediyeme karşı sorumluluğumu yerine getiriyorsam Devletimden, belediyemden benim, insan gibi yaşama hakkımı yerine getirmesini beklerim. Yurtdışında bir çok ülke gördüm,
gezdim. Ama vatandaşlarına bu kadar eziyet çektiren herhalde azdır.
Güzelim Türkiye’mize, güzel İstanbul’a ve içinde yaşayan bizlere hakkettiğimiz saygıyı, gereken ilgiyi göstermelerini umuyorum.
İlker ARCA

Kirleteceksek niye piknik yapmayalım

KENDİMİ piknik yeri gözlemcisi gibi hissediyorum ama yazmadan da edemiyorum.
Geçen haftasonu Kızılcahamam Soğuksu piknik alanındaydık, çeşmelerin önüne yapılan giderler düşüncesizce kullanım nedeniyle tıkalı, yerler çekirdek kabukları, peçete ve muhtelif atıklarla dolu. Adım başı çöp kutusu olmasına rağmen doğal ortamı mahvetmekte üstümüze yok. Kendi atıklarımızı ve hatta bizden öncekilerin pet şişe kapakları, peçete atıklarını titizlikle topladım ve çöpe attım ancak bu ve benzeri duyarsızlık vakaları maalesef hemen her mesire alanında yaşanmakta. Üzülerek belirtmeliyim ki Moganpark’ta da aynı duyarsızlıklar yaşanmaya devam ediyor. Ayrıca Moganpark’ta birçok musluk arızalı; onarımı için yetkilileri göreve çağırıyorum. Bulaşık veya sebze yıkarken atıkları giderleri tıkamaması için önceden temizlersek o çirkin görüntülere sebep olmamış oluruz.
Ufak bir de önerim var... Acaba musluk önlerine fileye benzer ama fileden daha sağlam bir malzemeden aparatlar takılsa tıkanmaların önüne geçilebilir mi? Ne dersiniz?
Vatandaş olarak bilinçlenmeli ve ortak kullanım alanlarında daha dikkatli olmalıyız.
Füsun YARLIĞAN

X