« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bir 'alo' yetti

Atlı Spor Kulübü Başkanı Fevzi Atabek, yaklaşık 1 milyon YTL’ye malolan Avrupa Yıldızlar Binicilik Şampiyonası’na Başbakan Erdoğan’ın büyük katkısının olduğunu söyledi.

İlyas NAMOĞLU
SON GÜNCELLEME
ÜLKEMİZDE yapılan ve Avrupa’da bir ilk olan Yıldızlar Binicilik Şampiyonası’nın çok ilginç bir macerası var... Önce böyle bir organizasyonun uluslararası federasyon tarafından düzenleneceğini duyunca İstanbul Atlı Spor Kulübü yöneticileri harekete geçtiler.

Özellikle şampiyonanın Türkiye’ye verilmesi konusunda zorluk çıkaran İngiltere, Almanya ve İrlanda’yı ikna etmek için tüm Avrupalı ve Türk ilgilileri devreye soktular. Ve iki yıl süren yoğun bir uğraş sonucu mutlu sona ulaştılar.

Şampiyona Türkiye’ye alındıktan sonraysa en önemli konu, finansmanın sağlanmasıydı. Şampiyona büyük bir uğraş sonucu alınmıştı ve mutlaka yapılacaktı. Başta İstanbul Atlı Spor Kulübü Başkanı Fevzi Atabek olmak üzere tüm yönetim ve üyeler seferber oldu.

Türkiye’ye yakıştı

Bir koldan Başbakan’a ulaşma çabaları yoğunlaştı, bir başka koldan da sponsor arayışlarına başlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan telefon görüşmesi sonunda Spor Toto’dan 400 bin YTL yardım sağlandı. Bu para turnuvaya hayat verdi.

İstanbul Atlı Spor Kulübü Başkanı Fevzi Atabek, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Böylesine büyük bir turnuvanın Türkiye’ye alınması için çok uğraştık. Aynı zamanda bu turnuvanın bizim ülkemize yakışır bir şekilde yapılması gerekiyordu. Bunun için de paraya ihtiyaç vardı. Sayın Başbakana teşekkür ve minnet borçluyuz. Bize el uzattı ve organizasyonun yapılmasını sağladı.

Turnuvanın giderleri toplamda 1 milyon YTL’dir. Bunun 400 bin YTL’sini Spor Toto’dan aldık. 600 binini ise sponsor gelirleri ve kulüp olarak biz karşıladık. Avrupa’dan atların Türkiye’ye gelmesi için konaklama ve kargo uçak dahil 210 bin YTL ödedik. Her şeye rağmen mutluyuz. Çünkü Avrupa Binicilik Federasyonu yetkilileri kulübümüzü, olanaklarımızı ve organizasyonu çok beğendiler. Bu bizim için trilyonlar değerindedir."

Avrupa’ya çok uzaktayız

KonuklarImIzIn Avrupa’nın en üst tabakasından gelen önemli kişiler olduğunu, yarışan sporcuların ise binicilikte Avrupa ve dünya şampiyonluğu kazanmış sporcuların çocukları olduğunu vurgulayan İstanbul Atlı Spor Kulübü Başkanı Fevzi Atabek, "Bu şampiyona binicilik sporumuz için çok önemli bir katkı. Çok iyi biniciler var. Bunlar aileden. Özellikle William Whitaker, Avrupa şampiyonu Whitaker’ın oğlu. Binicilerimizin performansından da memnunum. Bizim en büyük eksiğimiz yabancılarla sık sık temas kuramamamız. Buna engel de ülkemizin Avrupa’dan uzak olmasıdır " diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz