Dünya Haberleri

DÜNYA

  Binlerce Suriyeli Türkiye sınırına geliyor

  hurriyet.com.tr
  15.04.2016 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD ile Suriyeli muhalifler arasında şiddetlenen çatışmalardan kaçan binlerce kişi Türkiye sınırına yöneliyor.

  İnsan Hakları İzleme Örgütü, son 48 saatte 30 bin kişinin çatışma bölgesinden kaçtığını belirtti.

  Örgüt, sınırlarını açması için Türkiye'ye çağrıda bulundu.

  İnsan Hakları İzleme Örgütü araştırmacısı Gerry Simpson, kaçanların büyük bölümünü, sınır hattında kurulan acil durum kamplarında kalan Suriyelilerin oluşturduğunu söyledi.

  IŞİD ilerliyor, Suriyeliler Türkiyeye kaçıyorIŞİD ilerliyor, Suriyeliler Türkiye'ye kaçıyor

  "MAHŞERİ ÇATIŞMA"

  Guardian gazetesinin haberine göre, son çatışmalar Kilis'in hemen karşısındaki Azez'in doğusunda bulunan Dabık kasabası civarında yoğunlaşıyor.

  BBC Türkçe'nin haberine göre, muhalif güçler bir süredir Dabık'a doğru ilerleme kaydediyordu ancak son iki günde bazı mevzileri kaybettikleri anlaşılıyor.

  Guardian, ulaştığı mültecilerin ifadelerine dayanarak, dün en az üç kişinin IŞİD'in kamplarda açtığı ateş sonucu öldüğünü bildirdi. Anadolu Ajansı bu sayıyı iki olarak vermişti.

  Guardian'a göre "IŞİD liderleri, Dabık'ın mahşeri bir çatışmaya sahne olacağına inanıyor" ve burayı sonuna dek savunmaya kararlı. Gazeteye konuşan ÖSO kaynakları ise Dabık'ı alma niyetlerinin olmadığını, asıl niyetlerinin el Bab ile Rakka arasındaki (Alagöz'ün karşısına düşen) Minbic'e ilerlemek olduğunu belirtti.

   

  Etiketler: Suriye , göç
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı