Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Binlerce rahip öldürüldü'

  Hürriyet Haber
  02 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ekim 2007 - 14:43

  Myanmar'da günlerdir cuntaya karşı protestolarını sürdüren rahiplerin insanlık dışı muamele ve işkenceye maruz kaldıkları haberleri geliyor. Cunta yönetiminin istihbarat şefinin sözleri ise tüyler ürpertici: Binlerce Gözaltına alınan binlerce rahip öldürülüp, ormana gömüldü.

  İşte Myanmar'daki şiddetin fotoğrafı/Foto-galeri

  BBC'nin haberine göre, güvenlik güçlerince bir koşu sahası ile bir teknik okulda tutulan rahiplere işkence yapılıyor. Gösteriler sırasında gözaltına alınan 4 bine yakın rahip kısa bir süre içinde Rangon'dan uzaklaştırılacak.  Bağımsız kaynakların bildirdiğine göre, rahipler soyularak zincire vuruldu.

  "BİNLERCE RAHİP KATLEDİLDİ"

  Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da cunta yönetimine karşı Budist rahiplerin liderliğinde süren Safran Devrimi'nin

  Binlerce rahip öldürüldü
  Bu fotoğraf geçen pazar günü çekildi. Yangon'daki Pazondaung Nehri'ndeki bu rahip cesedi cunta yönetiminin istihbarat şefini doğrular nitelikte...
  büyük bir katliama sahne olduğu öne sürüldü İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan cunta yönetiminin istihbarat şefi Hla Win, geçtiğimiz hafta ordu güçleri tarafından gözaltına alınan binlerce rahip ve göstericinin öldürüldüğünü ve cesetlerinin ormana atıldığını açıkladı. Win, yönetimin kendisinden 2 tapınağa baskın düzenlemesini ve rahipleri kamyona bindirip ormana götürmesini istediğini söyledi. Kutsal olarak gördüğü rahiplerin öldürmesine alet olamayacağı için de ülkesini terk ederek yaşanan bu katliamı dünya basınına anlatma kararı aldı. Halen Tayland'da saklanan Win, Norveç Büyükelçiliği aracılığıyla siyasi mültecilik başvurusunda bulunduğunu ve talebinin kısa süre içerisinde kabul edilmesini beklediğini kaydetti.

  RANGON SAKİN

  Rangon'un merkezinde bugün hayatın hemen hemen normale döndüğü, çoğu dükkan ve tapınağın yeniden açıldığı belirtiliyor. Ancak her köşede askerlerin bulunduğu ve çok az rahibin ortada göründüğü bildiriliyor. Rahiplerin sürekli tapınaklara girip çıktıkları, dükkanlarda alış-veriş ettikleri ve kahvehanelerde sohbet ettikleri kentte, bu durumun anormal olduğuna dikkat çekiliyor. Halkın, rahiplerin hapsedildiğini bildikleri ve sıranın kendilerine gelmesinden korktukları belirtiliyor.

  VE MYANMAR SANIK SANDALYESİNDE
         
  Bu arada BM İnsan Hakları Konseyi, Myanmar'daki  cuntanın barışçıl gösterileri kanla bastırmasını müzakere etmek üzere  bugün Cenevre'de toplandı. Konseyin olağanüstü toplantı yapmasını sağlayan AB, 47 üye ülkenin  Myanmar'da gösterilerin bastırılması sırasında kan akıtılmasını  kınamasını istiyor. Konseye AB'nin sunduğu karar tasarısının, Myanmar rejiminin en büyük  destekçisi Çin ile insan hakları konusunda müdahalelerden genellikle  hazzetmeyen Bağlantısızlara takılma ihtimali yüksek görülüyor.

  ENFORMASYON YASAĞI

  Bu arada, askeri rejim ülkedeki haberlerin dışarı sızmasını da engellemeye çalışıyor. Askerlerin yollarda gençleri durdurarak üzerlerinde kamera olup olmadığını aradıkları bildiriliyor. İnternet bağlantısının hala kesik olduğu, cep telefonlarının engellendiği ülkede resmi basının halkı yabancı basın kuruluşlarına bilgi vermemeleri konusunda uyardığı belirtiliyor.

  YAKIT FİYATLARI ATEŞLEDİ

  Myanmar'da geçen ay yakıt fiyatlarının artmasını protesto için başlayan ve önceki haftadan itibaren rahiplerin öncülüğünü yaptığı gösterilere müdahale sonrası resmi kaynaklara göre 13, bazı bağımsız kaynaklara göre ise  30 kişi hayatını kaybetti.

  BM ÖZEL TEMSİLCİSİ CUNTA LİDERİ İLE GÖRÜŞTÜ
         
  BM Özel Temsilcisi İbrahim Gambari,  Myanmar'daki siyasi krizi sona erdirme çabaları çerçevesinde cunta  lideri General Than Shwe ile bir araya geldi.  Adının açıklanmasını istemeyen bir yabancı diplomat, Gambari'nin General  Shwe ile cuntanın ülkenin uzak köşesindeki yeni başkenti Naypitav'da  buluştuğunu söyledi. Görüşmenin detayları hakkında bilgi verilmedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı