Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bini aşkın belediye için karar çıkıyor

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  31 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ekim 2008 - 01:57

  Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını düzenleyen yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP’nin açtığı davayı dün esastan görüşmeye başladı. Bini aşkın küçük belediyenin kader kararının bugün verilmesi bekleniyor.

  Yüksek Mahkeme heyeti, davayı esastan görüşmeye başlamadan önce İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun sözlü açıklamalarını dinledi. İzmir’de yürüyüş sırasında bacağını kıran Kocaoğlu, Anayasa Mahkemesi’ne koltuk değnekleriyle geldi.

  Bakan Atalay: İptal etmeyin

  Atalay, kanunla getirilen yeni yapılanmaya ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Atalay, nüfusu 2 binin altına düşen belediyelerin verimli hizmet veremediğini, yeni düzenleme ile hizmetin etkinleşeceğini ve kalitesinin artacağını savunarak, "Kanunu iptal etmeyin" dedi.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da, kanunun yönetim ve hizmet açısından yarar sağlayacağını savundular. AKP’li üç başkan da yeni düzenlemenin bir sakınca yaratmayacağını belirtterek, Atalay’la paralel görüşler savundular.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı