BİNGÖL HABERLERİ

Bingöl'de "misafir anne oteli''

AA / Abdullah Çelik
15.01.2015 - 11:23Son Güncelleme :

- Bingöl'de olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşanan bölgelerdeki anne adaylarının doğum öncesi misafir edilmesi için hastanede otel ortamı oluşturuldu - İl Sağlık Müdürü Demir: "Misafir anne uygulamasından yararlanmak isteyenlerin her türlü yaşamsal ve tıbbi ihtiyaçları ücretsiz karşılanıyor"

AA / Abdullah Çelik

BİNGÖL (AA) - ABDULLAH ÇELİK - Bingöl'de, olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşanan bölgelerdeki anne adaylarının doğum öncesi misafir edilmesi için otel ortamı oluşturuldu.

Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin bir bölümü, doğum yapma tarihi yaklaşmış, kar nedeniyle ulaşım sıkıntısı yaşama ihtimali olan anne adaylarının doğum öncesi misafir edilmesi için hazırlandı.

İl Sağlık Müdürü Abdullah Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle riskli bölgelerde yaşayan ve doğumuna 5-6 hafta kalan annelerin davet edilmesine rağmen misafir anne oteli uygulamasının rağbet görmediğinden yakındı.

Demir, doğumu yaklaşan anne adaylarını sağlık ekipleri aracılığıyla almayı taahhüt ederek, davetini yineledi.

"Misafir anne uygulamasından yararlanmak isteyenlerin her türlü yaşamsal ve tıbbi ihtiyaçları ücretsiz karşılanıyor" diyen Demir, şunları söyledi:

"Gebe kadınlar lütfen misafir anne oteli davetimize uyun. Biz burada kendilerine tam teşekküllü banyosu, sürekli sıcak suyu olan odalarımızda misafir ediyoruz. Bu misafirlerimize kahvaltılarını, öğle ve akşam yemeklerini veriyoruz. Herhangi bir tıbbi müdahalesi ve tedavisi gerektiğinde onu da yapıyoruz. Hastayı da evinden alıp ağırlıyoruz."

- Diyaliz hastaları da misafir ediliyor

Demir, diyaliz hastaları için de Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi'nde gerekli hizmetin verildiğini belirtti.

Hastaları kar nedeniyle köy yollarının kapanması riski oluştuğu taktirde hastanede misafir ettiklerini dile getiren Demir, şöyle dedi:

"Diyaliz hastalarımız da bu çağrımıza uyarlarsa evlerine gitme konusunda ısrar etmezlerse, daha iyi olacak. Köy yolu kapandığında ve haftada 3 gün diyalize girmesi gereken bir hastanın 4 gün yolu kapalı kaldığında, biz de onu alamadığımız taktirde böbreklerinde ciddi bir sıkıntı olacaktır ve vücudu hasar görecektir."

- 9 günde 26 hasta kurtarıldı

Bingöl'de geçen hafta etkili olan kar yağışı özellikle kırsal kesimde birçok köy yolunun ulaşıma kapanmasına neden oldu. Köylerde mahsur kalan hastaların imdadına Sağlık Bakanlığı bünyesinde ortaklaşa faaliyet gösteren UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma) ve Acil 112 ekiplerinin kullandığı paletli ambulanslar yetişti.

Kent genelinde 9 günde kardan dolayı mahsur kalan 26 hasta, paletli ambulans yardımıyla hastaneye ulaştırıldı.

İl Sağlık Müdürü Demir, tüm hava koşullarında hiçbir vakayı yerinde bırakmadan en yakın sağlık tesisine ulaştırdıklarını söyledi.

"Kar yağışıyla büyük sıkıntıların yaşandığı coğrafyada, hayatın tüm zorluklarına, olumsuz hava ve yol koşullarına rağmen paletli ambulans yardımıyla hastalara ulaştık" diyen Demir, insan sağlığını her şeyin üstünde gören sağlık çalışanlarının, bütün zorlukların üstesinden gelerek, insani, mesleki vazifelerini yerine getirmeye çalıştığını belirtti.

Demir, her yıl kar yağmadan önce ulaşım konusunda Bingöl'ün risk haritasını oluşturduklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bingöl haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bingöl ilinden Bingöl'de "misafir anne oteli'' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 11 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bingöl'de "misafir anne oteli'' haberi güncellenecektir.

BİNGÖL NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:25
 • İkindi
  14:51
 • Akşam
  17:05
 • Yatsı
  18:39
Sayfa Başı