Gündem Haberleri

  Bingöl'de 1650 kanatlı hayvan itlaf edildi

  A.A.
  09.01.2006 - 14:00 | Son Güncelleme:

  Yurdun çeşitli yerlerinde kuş gribine karşı önlemler alınıyor. Bingöl'de, kuş gribiyle mücadele kapsamında 1650 kanatlı hayvanın itlaf edildiği bildirildi.

  Tarım İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, kuş gribi tedbirleri kapsamında hastalık belirtisi bulunan kanatlı hayvanların itlafı çalışmaları devam ediyor. Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü ekiplerince, Adaklı'da 505, Karlıova'da 293 ve Kiğı İlçesi'nde de 852 olmak üzere bin 650 kanatlı hayvanın itlafı gerçekleştirildi. İtlaf edilen hayvanların bedellerinin yetiştiricilere ödeneceği bildirildi.
  Öte yandan, il genelinde canlı kanatlı hayvan alım ve satımının yasaklandığı bildirildi.

  -SİVAS-

  Yozgat'ın Akdağmadeni İlçesi'ne bağlı Altılızaim Geçidi, Kuşlu Kaçağı, Uzak Çay ve Çardak köylerinde kuş gribi vakalarının görülmesi üzerine, bu ilçeye sınırı bulunan Sivas'ın Yıldızeli İlçesi'nde hastalığa karşı önlemlerin artırıldığı kaydedildi.
  Yıldızeli Tarım İlçe Müdürü Şenol Taslak, ilçe genelinde şu ana kadar kuş gribine rastlanmadığını ve hastalığa karşı her türlü önlemi aldıklarını söyledi.
  Tarım İl Müdürlüğü'nden personel için eldiven ve maske gönderildiğini ifade eden Taslak, ekiplerinin köylerde hastalık konusunda vatandaşları bilgilendirdiğini kaydetti. Taslak, vatandaşlardan gelen tüm ihbarları değerlendirdiklerini belirterek, olumsuz bir durumla karşılaşan vatandaşların ilgili yerlere ihbarda bulunmalarını istedi.

  -TEKİRDAĞ-

  Tekirdağ'da, Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde, Nöbetçi Kuş Gribi Ekibi kuruldu.
  Tekirdağ Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kurban Bayramı süresince il merkezi ve ilçelerde kuş gribine karşı nöbetçi veteriner hekimler bulundurulacak. Şüpheli bir durumla karşılaşan ekiplerin olaya müdahale edeceği ifade edilen açıklamada, il ve ilçelerde toplam 16 personelin görev yapacağı belirtildi.

  -IĞDIR-
  Iğdır'da, kuş gribiyle ilgili mücadele çalışmaları sürdürülüyor.
  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, kuş gribi vakalarının görüldüğü Iğdır'da kentte kullanılan içme suyunun klor miktarı artırıldı, kanatlı hayvanların itlafı çalışmaları da devam ediyor.
  Iğdır Belediyesi ekipleri, belediyeye ait tüm araçları ilaçlı su ile dezenfekte etti. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri de il merkezi ile ilçe ve köylerde kanatlı hayvanları toplayarak itlafını gerçekleştiriyor. Bu arada, Valilik tarafından kanatlı hayvan hereketliliğinin durdurulmasına karar verilmesinin ardından, muhabbet kuş satıcıları da kuşlarının itlaf edilmesi için yetkililere teslim etmeye hazır olduklarını bildirdiler.

  -TOKAT-

  Tokat Valisi Erdoğan Gürbüz, Zile İlçesi'nde ölen 4 tavuğun yapılan tahlil sonuçlarında olumsuz bir duruma rastlanmadığını bildirdi.
  Vali Gürbüz, düzenlediği basın toplantısında, bir süre önce Zile'de ölen 4 tavuğun Tarım İl Müdürlüğü yetkililerince Samsun'a gönderildiğini hatırlatarak, yapılan tahlil sonuçlarına göre tavuklarda kuş gribi ya da başka bir hastalık bulunmadığını söyledi.
  Vatandaşların herhangi bir şüpheye düşmeleri halinde il, ilçe tarım müdürlükleri veya sağlık teşkilatına müracaat etmelerini isteyen Gürbüz, “Ayrıca belediye başkanlarımıza verdiğimiz talimat gereğince de tavukların kontrolü yapılmaktadır. Giriş-çıkışlar kontrollü olarak yapılmaktadır. Şu ana kadar bizde kuş gribi vakasına rastlanmamıştır” dedi.

  -AYDIN-

  Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, Aydın'da kuş gribi vakası olmadığını bildirdi.
  Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarım İl Müdürlüğü olarak 24 saat görev başında olduklarını belirtti. Aydın merkezde 60 civarında kuş gribi ihbarı yapıldığını ifade eden Öztürk, ekiplerin bütün ihbarı değerlendirdiğini ve ölmüş tavuklara rastladıklarını söyledi. Öztürk, tavuklardan alınan numunelerin İzmir Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsüne gönderildiğini ve yapılan tahlillerde ölen tavuklarda kuş gribine rastlanılmadığını kaydetti.
  Sadettin Öztürk, vatandaşlara canlı ya da ölü tavuklarla temas etmemelerini tavsiye ettiklerini sözlerine ekledi.

  -DİYARBAKIR-

  Diyarbakır'da zabıta ekipleri, kentte canlı kanatlı hayvan satışı yapma yönünde ısrar edenlerin hayvanlarına el koyuyor.
  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Zirek, kentte 7 Ocak tarihinden itibaren uygulanan canlı kanatlı hayvan satışı yasağının zabıta ekiplerince denetlendiğini söyledi.
  Zabıtanın, hayvan sahiplerini satış yapmamaları konusunda uyardıklarını ve satmak isteyen kişilerin hayvanlarına el konulduğunu ifade eden Zirek, şöyle dedi:
  “Şimdiye kadar sahiplerince satılmak istenen 96 canlı kanatlı hayvana el koyduk. Bunlar 5 gün gözlem altında tutulacak. Daha sonra hastalık belirtisine rastlanılmayanlar sahiplerine iade edilebileceği gibi itlaf da edilebilir. Ancak biz her ihtimale karşı itlaf etmeyi düşünüyoruz.”
  Zirek, Diyarbakır'da kuş gribi olan hayvana rastlanılmadığını kaydetti.

  -BURHANİYE-

  Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'ne bağlı Çoruklar Köyü'nde çuvallar içinde ölü bulunan tavuklar, imha edildi.
  Alınan bilgiye göre, Çoruk Köyü deresi kenarında çuvallar içinde ölü tavuklar bulunduğu ihbarını alan jandarma ekipleri, durumu İlçe Tarım Müdürlüğü'ne bildirdi. Olay yerine giden ekipler, çuvallar içinde bulunan yaklaşık 50 tavuğu, imha etti. Bölge, hastalık ihtimaline karşı kireçlenerek dezenfekte edildi.

  -ESKİŞEHİR-

  Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, Eskişehir'de şu ana kadar kuş gribi vakası görülmediğini söyledi.
  Vali Çalışıcı, Tarım İl Müdürü Mevlüt Gümüş ve İl Sağlık Müdürü Dr. Seraceddin Çom ile düzenlediği basın toplantısında, en ufak kuş gribi şüphesini değerlendirdiklerini belirterek, konuyla ilgili Valilik bünyesinde ilgili müdürlüklerin yer aldığı kesintisiz hizmet verecek bir kriz merkezi oluşturulduğunu kaydetti.
  Vali Çalışı, göçmen kuşların geçiş güzergahında bulunan Sivrihasır İlçesi Balıkdamı Göleti ve Mihalıççık İlçesi Sarıyar Barajı'nda gerekli çalışmaların yapıldığını ifade etti.
  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde durumları şüpheli 5 kişinin bulunduğunu da belirten Vali Çalışıcı, ”Bunlar kuş gribi hastası değil. Hastalığın belirtilerini taşımıyor. Temas olduğu için tedbir olarak müşahede altındalar. Ankara'dan tahlil sonuçları geldiğinde duruma göre hareket edeceğiz” diye konuştu.

  -KAYSERİ'DE İTLAFA TEPKİ...-
  Kayseri'de Erkilet Merkez Camii Kebir Cami İmamı ve Fahri Av Müfettişi Ali Aslan Koçak, kümes hayvanlarının kuş gribi şüphesiyle çuvallara doldurularak, canlı canlı gömülerek, yakılarak ve başları koparılarak itlaf edilmelerini üzülerek izlediklerini söyledi.
  İtlaf çalışmalarının çocukların gözü önünde yapılmasının ve bu görüntülerin televizyonlarda yayınlanmasının olayın vahametini artırdığını ifade eden Koçak, şöyle devam etti:
  “Hayvanların çocukların gözü önünde hunharca itlaf edilmesi, hiçbir insani değerle bağdaşmaz. Elbette bir tehlike varsa bu önlenmelidir. Ancak tehlikeyi önleme yöntemi hayvanları canlı canlı gömmek ya da başlarını kopararak itlaf etmek olmamalıdır. Bunun, çocuklar üzerindeki psikolojik etkileri de ağır olabilir.”
  Kayseri Tarım İl Müdürü Adnan Akay da hayvanların karbondioksitle itlaf edildikten sonra gömüldüğünü, diğer olayların münferit ve yanlış hareketler olduğunu kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı