Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bingöl’de depremzedeler 2 aydır dere suyu içiyor

  Adil ÖNAL/BİNGÖL, (DHA)
  23.10.2008 - 10:51 | Son Güncelleme:

  BİNGÖL’de, 1 Mayıs 2003 tarihinde meydana gelen depremin ardından depremzedeler için yaptırılan konutlarda, sondaj motorunda meydana gelen arıza nedeniyle 2 aydır içme suyu akmıyor. Dere yatağından taşıdıkları suyu içmek sorunda kalan depremzedeler bu duruma isyan etti.

  Bingöl’de 1 Mayıs 2003 günü 177 kişinin ölümüne neden olan 6.4 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılanlar için Sarıçiçek Köyü, pancar toplama alanında yapılan 110 konutta 2 aydır yaşanan su sıkıntısı depremzedeleri zor durumda bıraktı. Deprem konutlarında ikamet eden vatandaşlar, Ramazan ayından itibaren içme suyu sıkıntısını çektiklerini dile getirirken, sorunlarının çözümü için çaba göstermeyen yetkililere sitem etti. İçme sularını aktaran sondaj motorunun arızalanması nedeniyle konutlarına içme suyu verilmediğini belirten depremzedeler, içme suyu ihtiyaçlarını dere yatağından taşıdıkları suyla giderdiklerini söyledi.

  Dere yatağından günde iki kez kovalarla su taşıdığını söyleyen ilköğretim okulu öğrencisi 13 yaşındaki Berivan Düzel, bu suyun sağlıklı olmadığını bildiklerini ancak başka çareleri olmadığını belirtti. Berivan Düzel, “Dere yatağında hayvan leşleri bile var. Mecburen bu suyu kulanıyoruz. Ailenin en büyük kızı olduğum için dereden suyu ben taşıyorum. Su sorununa çözüm bulunmasını istiyorum. Yoksa kullandığımız dere suyu yüzünden bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkabilir” dedi.
  Deprem konutlarında 200 örencinin bulunduğunu kaydeden Abdulmutalip Olcay da, sadece su sorununun çözülmesini istediklerini belirtirek, yetkilileri göreve çağırdı.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı