Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bingöl Cezaevi'nden tünel kazıp kaçan PKK'lılar yakalandı

  Uğur ERGAN / ANKARA - Ferit DEMİR-Şahismail GEZİCİ-Gülbin YILDIZ-Adil ÖNAL/BİNGÖL (DHA)
  26 Eylül 2013 - 09:52Son Güncelleme : 26 Eylül 2013 - 15:49

  Bingöl M Tipi Cezaevi’nde tünel kazarak kaçarak firar eden 18 PKK'lıdan 17'si bu sabah saatlerinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta PKK sığınaklarının bulunduğu Karacehennem Ormanları’nda silahsız olarak yakalandı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hürriyet'e firari PKK'lının isminin Ekrem Taş olduğunu söyledi. Gece yarısı yerleri İHA'larla tespit edilen PKK'lıların yakalanması için bölgeye Özel Harekat Timleri indirildi. Ellerinde haritalar da olan özel timler, elleriyle koymuş gibi firari PKK'lıları buldu.

  Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nden tünel kazan PKK’lılar Baran Günana, Selami Kızıl, Diren Yaşa, Veli Taşkıran, Şeref Gülen, Ahmet Oyunlu, Ramazan Benice, Rıdvan İpek, Ali Nergis, Devrim Kavak, Diyar Kaydu, Ekrem Taş, Hüseyin Barsak, İbrahim Engin, Emrah Ubiç, Cemil Doster, Osman Kılıç ve Ozan Alpkaya dün firar etti.

  MAHKUMLAR BU TÜNELDEN KAÇMIŞTI / Foto Galeri

  İHA’LAR TAKİP ETTİ

  Firarın ortaya çıkması ardından kaçan PKK’lıları yakalamak için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

  Kaçan PKK’lıların kırsal alanlarda daha önce nerelerde faaliyet gösterdikleri detaylı incelenerek, iyi bildikleri bu bölgelere gidebilecekleri değerlendirildi. Jandarma ekipleri, PKK’lıların daha önce kırsal alanda barındıkları yerlerı tek tek tespit edince, İnsansız Hava Aracı (İHA) devreye sokuldu. İHA’lar firari PKK’lıların izlerini sürerken, Kobra tipi taarruz helikopterleri gözetleme uçuşu gerçekleştirdi.

  MAHKUMLARIN YAKALANDIĞI NEFES KESEN OPERASYONDAN KARELER

  İŞTE KARACEHENNEM ORMANLARI'NIN TAM ORTASI

  Belirlenen alanlara Sikorsky helikopterlerle Jandarma Özel Harekat Timleri indirildi. Timler, firari PKK’lıların izini saatlerce sürdü. İHA’lar PKK’lıları izine kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Mergimir Dağı’nda bulunan Ortaçanak Köyü yakınlarındaki Karacehennem Ormanları’nda tespit etti. PKK’lıların bulunduğu alanların çevresi gece yarısı devreye sokulan Süper Kobra helikopterler tarafından bombalayarak, hareket alanları kısıtlandı.

  17 PKK'LI YAKALANDI, BİRİ KAYIP

  Sık ormanlık alana sahip bölgede Jandarma Özel Harekat Timleri sürdürdüğü operasyonda bugün saat 09.30 sıralarında düzenlediği operasyonda 17 PKK’lıyı yakaladı. Üzerlerinde silah bulunmayan ve güvenlik güçlerine karşı koyamadıkları belirtilen 17 PKK’lı etkisiz hale getirildi. Yakalanan PKK’lılar Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’na getirildi.

  PKK’NIN BARINMA ALANLARI BULUNUYOR

  Bingöl M Tipi Cezaevi’nden firar eden 18 PKK’lının yürüyerek, Karacahennem Ormanları bölgesine gittikleri belirtildi. Firarilerin gittikleri Karacehennem Ormanları’nda PKK’lıların sığınakları bulunduğu sık ağaçlıktan oluştuğu belirtildi.

  ''TEK FİRARİ EKREM TAŞ''

  İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hürriyet'e yaptığı açıklamada da saat 12.00 itibariyle kaçanlardan 17’sinin yakalandığını, Erzurum’da PKK eylemlerinden tutuklu Ekrem Taş’ın ise halen firarda olduğunu açıkladı.

  ''GECE YERLERİ TESPİT EDİLDİ. SİLAHSIZ YAKALANDILAR''

  Bakan Güler, kayıp PKK'lılarla ilgili gece boyunca sürdürülen takibin sonuç verdiğini ve bunların Ortaçanak Köyü yakınlarında bu sabah silahsız yakalandıklarını açıkladı. Bakan Güler, "Gece yarısından itibaren yerleri tespit edildi. Gece boyu devamlı bana bilgi aktarımı yapıldı. Bu sabah alınacaklarını biliyordum. Etrafları sarıldı ve 17’si bu sabah silahsız alındı. 1’inin de yeri tespit edildi ve kısa süre sonra o da alındı. Jandarmayı kutluyorum. Cezaevindeki firar iLe ilgili iç ve dış güvenlik konusu ile ilgili ayrı araştırma yapılıyor" dedi.

  'ATEŞ EDİLDİĞİ DOĞRU DEĞİL'

  Öte yandan İçişleri Bakanlığı yetkilileri, operasyon sırasında firarilere ateş edildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

  TAVANDAN DELİK AÇMIŞLAR

  Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nden dün firar eden ve bugün yakalanan 4'ü hükümlü 14'ü tutuklu 18 PKK'lının iki ayrı koğuşta kaldıkları, bu koğuşlar arasında bağlantıyı sağlamak için tavandan delik açtıkları öğrenildi.

  Bingöl M Tipi Cezaevi'ndeki firarın sabah yapılan sayımın ardından ortaya çıkmasıyla birlikte tünel fark edildi. Tünelin ne zaman kazılmaya başlandığı bilirkişi incelemesinin ardından ortaya çıkacak. Ancak uzmanlar, tünelin kazma işleminin bir yıllık bir iş
  olmadığı, daha eskiden kazılmaya başlandığı üzerinde duruyor. Firarilerin, tünelden çıkan hafriyatı da lavabo ve tuvalette suyla yok etmeye çalıştığı tahmin ediliyor.

  Son bir yılda cezaevi kanalizasyonun 2 kere tıkandığı ve Bingöl Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü vidanjörüyle açıldığı ifade edildi.

  Birinci kattaki beşinci koğuşta kalan 10, ikinci kattaki altıncı koğuşta ise 8 kişi kalıyordu. Firariler, iki koğuş arasında bağlantıyı sağlamak için tavandan açtıkları delikten geçip tünel kazma işine katılıyordu. Yetkililere görünmeden yaklaşık 50 metrelik tüneli tamamlamayı başaran firariler, cezaevi çevresindeki tel örgünün dibinden dışarıya açılan tünelin ucundan dışarı çıktı.

  Gece karanlıktan faydalanan firariler, güvenlik güçlerine görünmeden tel örgünün yanından geçen sulama kanalı kenarına ve mahalle arasında çamurlu elbiselerini çıkarıp kayıplara karıştı.

  Bingöl M Tipi Cezaevi'nden dün firar eden 18 tutuklu ve hükümlü, bugün Bingöl Merkez Ortaçanak köyü kırsalında yakalanmıştı.

  SİLAHLI PKK'LILARLA BULUŞMALARI ÖNLENDİ

  Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar eden 18 PKK'lıdan 17'sinin yakalanmasıyla ilgili operasyonun büyük bölümü bugün öğle saatlerinde tamamlandı. Kaçan firariler yürüyerek Ortaçanak Köyü'nün kırsal kesimindeki Karacehennem Ormanları Mevkii'ne gitti. PKK'lıların bulunduğu yerin gece yarısı iki İHA tarafından tespit edilmesi üzerine Konserik Tepe Mevkii'ne Sikorsky helikopterlerle indirilen Jandarma ve ve Polis Özel Harekat Timleri firarilerin izlerini sürdü.Karacehennem Ormanları'nın hemen girişinde önlem alan timler, PKK'lıların ormanın iç kesimlerine girip silahlı PKK'lılarda buluşmasını önledi. Gece boyunca süren operasyonlarda firarilerin hareket alanları daraltıldı. Sabah saatlerinde düzenlenen operasyonlarda 17 PKK'lı yakalandı. Bölgede firarilerden Ekrem Taş'ın yakalanması için timlerin operasyonlarına ise sürüyor.

  VALİLİK AÇIKLAMASI
  Bingöl Valiliği, dün M Tipi Cezaevi'nden firar eden 18 PKK'lıyla ilgili bugün yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 4'ü hükümlü ve 14'ü tutuklunun kazdıkları tüneli kullanmak suretiyle cezaevinden firar ettikleri belirtilerek, şöyle denildi:
  "Olayın anlaşılmasından itibaren güvenlik birimlerimizin koordineli çalışması ile firarilerin yakalanmalarına yönelik olarak gidebilecekleri yerler üzerinde çalışmalar başlatılmış yapılan tespitlerin sonucunda düzenlenen operasyonda 17 firari Bingöl, merkez-Ortaçanak bölgesinde yakalanmıştır. Firarilerden 1 kişiyi yakalama çalışmaları devam etmektedir. Yakalama çalışmalarının hiçbir aşamasında çatışma olmamış ve ateşli silah kullanılmamıştır

  Bingöl Cezaevinden tünel kazıp kaçan PKKlılar yakalandı

  Bingöl Cezaevinden tünel kazıp kaçan PKKlılar yakalandı

  Bingöl Cezaevinden tünel kazıp kaçan PKKlılar yakalandı

  İSTASYONLU TÜNEL
  18 PKK'LI TÜNELİ BİRLEŞTİRİP FİRAR ETTİ

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı