Gündem Haberleri

  Bindiğin dalı kesme

  Hürriyet Haber
  09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilinçsiz kıyı avı sonucu Karadeniz’deki canlı türlerinin katledildiğini söyleyen KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nadir Başçınar, “Balıkçı bindiği dalı kesmesin” uyarısında bulundu.

  KARADENİZ Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nadir Başçınar, kıyıda gırgırla av yapılması başta olmak üzere bilinçsiz avlanmayla Karadeniz’deki canlı çeşitliliğinin azaldığını belirtti. Başçınar, 18 Ağustos 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ve özellikle gırgırla yapılan avlanma derinliğini 18 metreden 24 metreye çıkartan tebliğe destek vererek, bunun denizdeki canlı çeşitliliğini korumak açısından çok önemli olduğunu belirtti.Gırgır avcılığının risklerine işaret eden Başçınar, “Karadeniz’de ışığın dibe kadar ulaştığı derinlik 24-25 metredir. Bu zemindeki bitkilerin de fotosentez yapabildiği ve o bölgede canlı çeşitliliğinin zengin olduğu anlamına gelir. Gırgır dediğimiz çelik halatı olan av aracını 90 kulaç yani 160 metre derinliğe atıyorsunuz, zemini taraya taraya içinde ne var ne yok, büyük, küçük tamamını topluyor. Böylece hamsi avlarken başka türleri de katlediyorsunuz, canlı çeşitliliğini yok ediyorsunuz” dedi.

  100 yıl balık tutamazsınız

  Başçınar, balıkların saklanma alanlarının gırgırlarla tahrip edildiğini ifade ederek, “Denizi kurutursanız önümüzdeki 100 sene hiç bir şey avlayamazsınız. Ama azar azar avlarsanız 5 bin sene belki 1 milyon sene daha avlarsınız” diye konuştu.

  Azar azar sürekli avlanın

  Karadeniz’de canlı çeşitliliğinin azaldığına değinen Başçınar, şöyle devam etti: “Karadeniz’in en verimli balıkları istavritti, hamsiydi. İstavrit 80 bin, 100 bin ton avlanırken 14 bin, 15 bin tonlara düştü. Kalkanı artık yiyemez olduk. Eskiden uskumruyu Doğu Karadeniz’de avlardık artık gelmez oldu. Çinakop 20 santimetre büyüklükte avlanması gerekir, bugün tezgahlarda 15 santimetrelik çinakop var. Balıkçı bindiği dalı kesmesin. Azar azar avlasın ki sürekli avlayabilsin.” AA

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı