Ege Haberleri

EGE

  Binali Yıldırım oy vermek için İzmir'e geldi

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  11.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme: 10.08.2014 - 14:57

  YEREL seçimde AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım, cumurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmak için sabah saat 10.00’da uçakla İzmir’e geldi.

  AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Bornova Ali Suavi İlköğretim Okulu’nda 1334 numaralı sandıkta oyunu kullandı. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve Bornova ilçe yönetim kurulu üyeleriyle sandığa giden Yıldırım, oy attıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  "Bugün Türkiye Cumhuriyeti, demokrasi tarihinde yeni bir dönemi başlatacak seçimi yaptı. Cumhurbaşkanı seçimiyle birlikte doğrudan demokrasi, halkın herhangi bir aracı kullanmadan beş yıllığına ülkenin devletin milletin başı olacak cumhurbaşkanını seçecek bir seçimi gerçekleştiriyoruz. Milletimize, ülkemize hayırlı uğrulu olsun. Katılımı izleyemedim ama yerel seçimlerdeki gibi değil yoğunluğu az görüyorum. Yaz mevsimi daha vaktimiz var, günler uzun. Bizim arzumuz bu demokrasi şölenine bütün halkımızın olabildiğince fazla ilgi göstermesi ve katılmasıdır. Bu seçimin önemi yeni Türkiye’nin yol haritasında benim de imzam olsun diye bütün vatandaşlarımızın doğrudan yönetime katılımının en önemli başlangıcıdır. Son siyasi tarihimizde cumhurbaşkanlığı seçimleri sancılı geçmiştir. Vesayetlerle dayatmalarla bazen doğrudan bazen dolaylı darbelerle cumhurbaşkanlığı seçimleri ülkemizde demokrasimizin yer yer kusuru ayıbı olarak yaşanmıştır. Bugünkü yapılan seçimlerde artık bir dönem tarihe karışıyor. Halkın doğrudan yönetime katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimini kendisinin yaptığı bir dönemi başlatıyoruz. 12’nci cumhurbaşkanımız bu şekilde seçilmiş olacak. Hayırlı uğurlu olsun. Ülkemiz ve milletimiz için."

  BAŞBAKANLIK SORUSUNA YANIT YOK

  Binali Yıldırım, yakasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde kullandığı kampanya logolu rozetle oy kullanmasını soran basın mensuplarına, "Bunda yadırganacak ne var? Biz 50 gündür kampanya yapıyoruz. Bizim başka bir rozetle ne işimiz olur. Seçim yasağına girmez. Artık bizim tercihimiz biliniyor kimseyi etkilediğimiz yok. Girdik oyumuzu kullandık, çıktık" dedi.

  Yıldırım, basın mensuplarının "Adınız başbakanlık için geçiyor, ne diyorsunuz" yönündeki sorusunu duyduktan sonra "Arkadaşlar, teşekkür ediyorum" dedi. Yıldırım, saat 14.00 uçağı ile İstanbul’a döndü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı