ANKARA HABERLERİ

Binalara ‘komşu’ yalıtımı

AA
31.05.2017 - 16:19Son Güncelleme : 31.05.2017 - 16:59

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehir hayatının en büyük sorunlarından biri olan gürültü kirliliğine karşı, binalarda kullanılan yalıtım sistemlerinin teknik kurallarını belirledi.

AA

Bakanlıkça hazırlanan “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik”, bir yıl sonra yürürlüğe girecek. Yönetmelik, yapı içinde oluşan komşuluk gürültüleri, darbe sesleri, mekanik sistem ve servis ekipmanlarının gürültüleri ve cihazlardan yayılan mekanik titreşimlerin kontrol altına alınmasına yönelik önlemleri içeriyor.
Yönetmeliğe göre, artık binalarda konuşma gibi doğrudan bitişik odalara iletilen sesin, bu mekanlarda yaşayanları olumsuz etkilememesi için ilave önlemler alınacak. Önlemlerden bazıları şöyle:
* Mekanları ayıran duvarlar, ses geçişini en aza indirecek şekilde yapılacak.
* Konut içinde yürüme gibi darbeyle yayılan sesin iletimini ve gürültü oluşturmasını engellemek için döşemeler belirli özellikleri taşıyacak.
* Binalarda duvar, döşeme, pencere gibi unsurlar belirlenirken de malzemelerin ses yalıtım özelliği dikkate alınacak.

Yönetmelik, konutların yanı sıra okul, hastane gibi halkın yoğun olarak bulunduğu binaları da kapsıyor.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Binalara ‘komşu’ yalıtımı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Binalara ‘komşu’ yalıtımı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı