Ege Haberleri

EGE

  Binalar müteahhit insafına bırakıldı

  Hürriyet Haber
  17.08.2014 - 01:12 | Son Güncelleme: 15.08.2014 - 17:03

  TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMOOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Marmara Depremi’nin 15’inci yıldönümünde yapı denetimine dikkat çekti.

  Ortak açıklamayı yapan Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, depremin Türkiye’de inşaat sektörü için milat kabul edildiğini, mevzuatta değişiklikler yapıldığını belirtti, “Yapı denetim konusunda yeni mevzuat çıkarılırken kamusal denetim iyice zayıflatıldı. Belediyelerin yetkileri de ellerinden alınmaya çalışılıyor. Bu konuda hükümetin bakış açısı tümden hatalıdır” dedi.

  Denetim ticarileşti
  Kamusal denetimin terk edildiğini, ticari şirketlere devredildiğini belirten Topal, “Bugün ülkemizde yapılar, yapı denetim şirketlerini taşeron gibi çalıştıran müteahhitlerin insafına bırakılmıştır. Büyük bölümü 1’inci derece deprem kuşağındaki ülkemizde yeni Marmara Depremi örneklerinin yaşanmayacağını kimse garanti edemez” diye konuştu.
  Topal, dünyanın her yerinde denetimin kamu eliyle yerine getirildiğini söyledi, “Sağlıklı ve güvenli yapılaşmanın, insan, can ve mal güvenliğini sağlamanın biricik yolu kamusal denetimin tesis edilmesidir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı