ANKARA HABERLERİ

Bina mantolamaya yanmazlık şartı

Erdinç ÇELİKKAN
15.08.2014 - 01:20Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, binalarda enerji verimliliği sağlayan mantolamanın yüksek binalarda zor yanıcı ve alçak binalarda zor alevlenici malzemeden yapılması gerektiğini açıkladı.

Erdinç ÇELİKKAN

Yayınladığı genelgeyle dış cephesinde ısı yalıtımı olan binaların yangın tepki performansı kriterlerini de sıralayan Güllüce, “1 Ocak 2015 tarihinden itibaren ısı yalıtım sisteminin binalarda kullanılabilmesi için sistemin deneye tabi tutularak yangına tepki sınırının belgelendirilmesi gerekir” dedi. Güllüce, yayınladığı genelgede şu noktalara dikkat edilmesini istedi:
“Binaların Yangından Korunması Yönetmeliği’nde ‘dış cephelerin yüksek binalarda zor yanıcı malzemeden, diğer binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden olması gerekir. Cephe elemanlarıyla alevlerin geçebileceği boşlukları bulunmayan döşemelerin kesiştiği yerler alevlerin komşu katlara atlamasını engelleyecek şekilde döşeme dayanımını sağlayacak süre kadar yalıtılır’ hükmü yer almaktadır.

YANGINA ETKİSİ VAR


Dolayısıyla dış cephe sistemlerinde kullanılan yapı malzemelerinin kullanım amacına bağlı olarak yanıcılık ve yangına tepki sınıflandırmasının binanın yangın dayanımı açısından önemli olduğu açıktır. Bu nedenle dış cephelerin yüksek binalarda zor yanıcı, diğer binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden yapılması gerekmektedir.

2015’TE DENEY ŞARTI


Yine aynı dokümana göre bu tür ısı yalıtım sistemlerinin yangın performansı akredite laboratuvarlar tarafından belirlenmelidir. Sonuç olarak 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren bahse konu ısı yalıtım sisteminin binalarda kullanılabilmesi için sistemin bir bütün olarak belirtilen esaslara göre akredite bir laboratuvar tarafından deneye tabi tutularak yangına tepki sınıfının belgelendirilmesi ve bu şekilde kullanılacak sistemin yüksek binalarda ‘zor yanıcı, yüksek bina sınıfına girmeyen binalarda ise en az ‘zor alevlenici’ olması gerekmektedir. Sistem bileşenlerinden ana ısı yalıtım malzemesinin bu şartları sağladığının belgelenmesi halinde sistem olarak deney yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bina mantolamaya yanmazlık şartı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı