Gündem Haberleri

  Bina arıyor

  Turan YILMAZ - Oya ARMUTÇU/ANKARA
  28.05.2017 - 20:22 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKANLIK, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu için çalışacak bina arıyor. Komisyonun, müstakil ve güvenli bir binada çalışması planlanıyor.

  OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelere (KHK) yargı yolunu açan OHAL Komisyonu’nun kurulmasına 2 Ocak’taki Bakanlar Kurulu’nda karar verildi. 23 Ocak tarihli 685 Sayılı KHK ile 7 üyeli komisyon kuruldu. Mağduriyetleri inceleyecek komisyonun başkan ve 6 üyesi 16 Mayıs’ta belirlendi. Şimdi de komisyonun bina ve personel eksikliği nedeniyle faaliyete geçemediği belirlendi. OHAL Komisyonu’nun Başbakanlık binası dışında çalışması için müstakil bir bina aranıyor. Bu amaçla da belirlenen 2 - 3 binayla ilgili değerlendirmeler sürüyor. Komisyonda çalışacak olan, aralarında yargı ve emniyetten uzman isimlerin de yer alması beklenen yaklaşık 150 kişi için de çalışma yürütülüyor.

  15 Temmuz sonrası 97 bini aşkın memur ihraç edilip 30 binden fazlası açığa alındı. FETÖ’den yaklaşık 150 bin şüpheliye işlem yapıldı. 1500 dernek ve 123 vakfın varlığı sona erdirildi. Anayasa Mahkemesi’ne 70 bini aşkın bireysel başvuru yapılırken, idare mahkemelerine binlerce dava açıldı. Komisyona bu çerçevede 200 bine yakın başvuru gelmesi bekleniyor.

  TBMM’nin kamera kayıtları 1 aylıkmışTBMM’nin kamera kayıtları 1 aylıkmış

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı