Teknoloji Haberleri

  Bin Ladin'in ölüm evi Counter Strike'ta

  Erdal Kaplanseren / PCNET Dergisi
  10.05.2011 - 15:31 | Son Güncelleme:

  El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'da kara operasyonu sonucunda öldürülmesi, dünyaca ünlü bilgisayar oyunu Counter Strike'a bölüm oldu.

  Bu operasyon için özel olarak tasarlanan bölümde, Ladin'in evi ve çevresi bire bir kopyalandı. Operasyonun bir simülasyonu olarak oynanabilen bu haritayı, Counter Strike oyununa sahip olanlar internetten indirip kurabiliyor. 

  Dünyanın en yaygın bilgisayar oyunlarından biri olan ve ülkemizde de özellikle internet kafelerde kullanıcıların karşılıklı veya bilgisayarla oynayabildikleri Counter Strike'ın yeni yayımlanan haritası tüm dünyada yankı uyandırıyor. Farklı bölümlerde terörist ve "counter terorist" olan iki grubu karşı karşıya çatıştıran oyun, dünyanın farklı coğrafyalarında ve ortamlarda geçiyor. "Harita" olarak adlandırılan bu bölümlere önceki gün bir yenisi eklendi. Amerika Birleşik Devletleri ordusunun uzun süreli takip sonrasında gerçekleştirdiği operasyonla ölü ele geçirilen Usame Bin Ladin'in Pakistan'daki evi ve çevresi, tüm detaylarıyla gerçeğine sadık kalınarak bilgisayar ortamına taşındı.
   
  Bu bölümde oynayabilmek için, "Conter Strike: Source" oyununun bilgisayarda kurulu olması gerekiyor. Haritanın bulunduğu dosyayı internetten indirip ilgili klasöre kurunca, Usame Bin Ladin'in evi ve çevresinde oyun oynanabiliyor. Bu haritada oyuncular, Bin Ladin'i savunan tarafta veya baskını gerçekleştiren Amerikan güçlerinin tarafında olabiliyor.
   
  Counter Strike için bağımsız bir geliştirici tarafından hazırlanan bu bölümle ilgili protestolar da internette yükseliyor. Bölümü hazırlayan kişi, önümüzdeki günlerde haritayı geliştirerek, oyunun diğer bölümlerinde görülen rehine ve bomba gibi detayları da ekleyeceğini açıkladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı