Gündem Haberleri

  Bin Ladin operasyonu için 10 yıl önce gizli anlaşma yapıldı

  Guardian
  10.05.2011 - 09:51 | Son Güncelleme:

  ABD’nin, El Kaide lideri Usame bin Ladin’in saklandığı yerin tespit edilmesi halinde Pakistan’da tek taraflı operasyon düzenlemek için 10 yıl önce İslamabad hükümetiyle bir anlaşma yaptığı ortaya çıktı. Anlaşmanın en dikkat çekici yanı, Pakistan’ın tek taraflı bir müdahaleye göstermelik olarak itiraz edeceği üzerinde uzlaşmaya varılmış olması.

  Guardian, ABD'li ve Pakistanlı yetkililerin yaklaşık 10 yıl önce, geçen hafta bin Ladin’in öldürüldüğüne benzer bir operasyonun düzenlenmesi için anlaşmaya vardığını öğrendi. Anlaşma, dönemin Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile ABD eski Başkanı George Bush arasında yapıldı.

   

  Anlaşmanın şartları kapsamında, Pakistan, bin Ladin’in, yardımcısı Ayman el Zevahiri’nin ve onun ardından gelecek liderlerin yakalanması için topraklarında tek taraflı operasyon düzenlenmesine izin verdi.

   

  Anlaşmanın en çarpıcı noktası ise tek taraflı bir operasyon düzenlenmesi halinde Pakistan hükümetinin göstermelik olarak itirazlarda bulunmasına karar verilmiş olması.

   

  PAKİSTAN’DAN GÖSTERMELİK İTİRAZ

  Terörle mücadele operasyonları hakkında bilgi sahibi olan ABD’li eski bir üst düzey yetkili, “Bin Ladin’in nerede olduğunun bilinmesi halinde ABD’nin onu ele geçirmek için operasyon düzenlemesini öngören bir anlaşma yapıldı… Böyle bir durum söz konusu olursa, Pakistanlılar şiddetle tepki gösterecek ama bize karşı koymayacaklardı” dedi.

   

  Bu anlaşmanın ortaya çıkarılması, 2 Mayıs’ta düzenlenen operasyonla ilgili yeni bir soru işaretleri doğurdu. Daha önce Pakistanlı yetkililer, operasyon hakkında hiçbir bilgileri olmadığını belirtmiş, Başbakan Yusuf Riza Gilani ise dün yaptığı açıklamada ülkesinin “tüm gücüyle karşılık verme hakkı olduğunu” söylemişti.

   

  Londra’da sürgünde bulunan Müşerref ise “bin Ladin operasyonunun Pakistan’ın toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini” belirtmişti.

   

  Öte yandan, yaklaşık 10 yıl önce yapılan anlaşmaya göre, ABD, bin Ladin operasyonu hakkında Pakistan’a bilgi vermek zorunda değildi. Pakistanlı üst düzey bir yetkili, Müşerref döneminde yapılan anlaşmanın Şubat 2008’de başlayan “demokrasiye geçiş döneminde” ordu tarafından yenilendiğini belirtti.

   

  WIKILEAKS’TE ORTAYA ÇIKMIŞTI

  Dahası, Pakistan’ın ABD tarafından insansız hava araçlarıyla düzenlenen operasyonlara karşı sergilediği tavır, Kasım 2010’da yayımlanan Wikileaks belgelerinde verilen bilgilerle uyuşuyor.

   

  Belgelerde, Yusuf Gilani’nin ABD’li yetkililere, “Doğru hedefi vurmanız halinde operasyon yapmanız umurumda değil. Operasyonu parlamentoda protesto eder sonra da görmezden geliriz” dediği iddia edilmişti.

   

   Pakistan’ın sınır bölgesinde son bir yılda insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıların artması, Pakistanlı sivil ve hükümet yetkilerince büyük tepkiyle karşılanmış ve eleştirilmişti.

   

  Hatta, Pakistan ordusunun gizli programda işbirliği yaptığının ortaya çıkmasına rağmen bu eleştiriler devam etmişti.

   

  MÜŞERREF İDDİALARI REDDETTİ

  Pakistan’ın eski devlet başkanı Pervez Müşerref, ABD’nin bin Ladin’i Pakistan içinde yakalamalarına izin veren bir anlaşmayı hiçbir zaman kabul etmediğini belirtti.

   

  Müşerref’in sözcüsü Fawad Chaudhry, “Müşerref’in ABD eski başkanı George Bush ile bu tür bir anlaşmaya vardığı iddialarının asılsız olduğunu” söyledi. Chaudhry ayrıca, Müşerref’in Pakistan sınırları içinde operasyon düzenlemek isteyen ABD’nin bu taleplerini her zaman geri çevirdiğini ifade etti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı