Gündem Haberleri

  Bin Ladin kaçtı iddiası

  Hürriyet Haber
  15.01.2002 - 08:40 | Son Güncelleme:

  Usame Bin Ladin'in, Tora Bora'da saklandığı mağaralardan, Aralık ayının ilk haftasında kaçmayı başardığı ve bölge dışına çıktığı öne sürüldü.

  Amerikan ABC kanalı, CIA Başkanı'na gönderilen bir istihbarat raporuna dayandırdığı haberinde, Bin Ladin'in, bölgeyi deniz yoluyla terk ettiğini duyurdu. ABC olayı, "terörle mücadele savaşında talihsiz bir gelişme" olarak nitelendirdi.

  ABC'ye bilgi veren Amerikalı yetkililer, "yakalanan El Kaide üyelerinden birinin, Bin Ladin'i, Tora Bora'da, harekatın kontrolünü yardımcılarından birine devrederken gördüğünü söylediğini" ifade ettiler.

  CIA'nın eski terörle mücadele uzmanlarından Vince Cannistraro ise "İstihbaratçılar, şimdi Bin Ladin'in ellerinden kaçtığına ve gerek Afganistan'ı, gerekse Pakistan'ı terk ettiğine inanıyorlar" diye konuştu. Olayı "Amerika açısından iyi haber değil" diye nitelendiren Cannistraro, "Bin Ladin ve baş yardımcısı Eymen el-Zevahiri'nin güneydoğu Asya ya da doğu Afrika'da bulunabileceklerini" ifade etti.

  "El Kaide örgütünün ana yapısını oluşturan unsurların yerinde durduğunu" ifade eden Amerikalı istihbaratçılar ise Bin Ladin'in, Afganistan ve Pakistan dışına kaçtığına inandıklarını vurguladılar.

  KASET BIRAKTIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

  ABC, Usame Bin Ladin'in, kendisi iyice uzaklaştıktan sonra yayınlanmak üzere bir de kaset bıraktığını öne sürdü.

  Öte yandan, Pentagon yetkilileri, ABC'ye yaptıkları açıklamada, "Bin Ladin ve El Kaide'nin öteki liderlerinin aranması operasyonunun Afganistan dışına taştığını" belirttiler. Bu bağlamda Amerikan, Alman, İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin, Arap denizinde çok sayıda gemiyi durdurarak aradıkları bildiriliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı