Bin Ladin’in ölümü risk algısını azalttı, piyasalar umutlandı petrol ve altın hızlı düştü

Hürriyet Haber
03 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2011 - 01:09

Terör örgütü lideri Bin Ladin’in öldürüldüğü haberi uluslararası piyasalarda olumlu yankılandı. ABD’ye dönük riskin azaldığı ve askeri harcamaların azalacağı beklentisiyle dolar ve uluslararası borsalar yükselişe geçerken, petrol ve altın hızlı düştü.

ABD Devlet Başkanı Barack Obama’nın terör örgütü El Kaide’nin lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğünü açıklaması dün uluslararası piyasalarda olumlu karşılandı. Dolar başta Euro olmak üzere önemli para birimleri karşısında değer kazanırken, menkul kıymet borsaları da yükselişe geçti. ABD’ye dönük risk algısının azalması, ABD’nin askeri harcamalarının azalacağı ve böylelikle ekonomik toparlanmanın hızlanacağı beklentisi ile petrol, altın ve gümüş gibi emtia fiyatları ise hızlı geriledi.
Ortadoğu’da risk azalacak
ABD Başkanı Barack Obama’nın Usame bin Ladin’in öldüğünü açıklamasının ardından uluslararası piyasalarda ABD’nin terörle mücadelede önemli bir adım attığı algısı oluştu. Bu açıklamanın ardından piyasalar Ortadoğu’daki risklerin kısmi olarak azalacağı beklentileriyle dolar hızla değer kazanmaya başladı. Euro karşısında 1.47 düzeyine kadar güçlenen dolar diğer para birimleri karşısında da yükselişe geçti. Bin Ladin’in ölümünü ‘ABD için iyi haber’ olarak yorumlayan uluslarası piyasalarda, ABD’nin altı önemli ticari ortağının paralarının karşısında doların performansını ölçen Dolar Endeksi yüzde 0.3 değer kazanarak 73.159 puana yükseldi.
Dolar 1.52 TL’yi aştı
Yurtdışı piyasalarda yaşanan bu gelişmenin etkisiyle içerde de dolar parite hareketini takip etti. Dolar bankalararası piyasada açılışın ardından yükselişe geçti. geçen haftayı 1.50 TL sınırında tamamlayan ve dün bankalararası piyasada güne 1.51 lira düzeyinden başlayan dolar, ardından günün ilk yarısında 1.52 lirayı aştı. Gün içinde en yüksek 1.5230 lirayı gören dolar bu piyasada bugün valörlü işlemlerde 1.5190 liradan işlem gördü. Dolar serbest piyasada 1.5210 liradan kapandı.
Çeyrek 126 TL’ye geriledi
Ortadoğu’da gerginliği azalacağı ve teröre yönelik endişelerin azalacağı beklentisiyle altının ons fiyatı da rekordan döndü. Azalan risk algısıyla altının onsu dün 1.575 dolarla gördüğü yeni rekorundan 1.540 dolar seviyelerine kadar geriledi. Diğer değerli metallerde de değer kayıpları gözlendi. Gümüş yaklaşık yüzde 10’luk bir gerilemeyle 42 dolara kadar düşüş kaydetti. Altının ons fiyatındaki bu gerilemeyle birlikte içerde Cumhuriyet Altını 512 liradan çeyrek altın ise 126 liradan işlem gördü.

ABD petrolü 112 dolara indi

ORTADOĞU’ya yönelik gerginliklerle son aylarda hızlı yükseliş gerçekleştiren petrol fiyatlarında yaşanan gelişme karşısında yüzde 1’lik değer kaybı gündeme geldi. ABD tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 1’den fazla gerileyerek 112 dolara geldi. Brent petrolün fiyatı ise 121 dolara geriledi. Dünyanın en büyük tahvil fonu PIMCO’nun CEO’su Mohamed El-Erian gelişme sonrası yaptığı değerlendirmede “Bu olayın ulusal güvenlik risklerini azaltarak varlık piyasalarını güçlendirmesi ve ABD Hazine tahvillerinin fiyatlarını düşürmesi muhtemel” yorumunu yaptı.

Hürriyet’ten dijital ortamda yıldırım baskı

TÜRKİYE’yi yıldırım baskı ile tanıştıran Hürriyet, dün dijital ortamda da bir ilke imza attı. Terör örgütü El Kaide’nin lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü haberini Hürriyet’in iPad için hazırladığı versiyonunda manşetten Türkiye’ye duyurdu. ‘Obama vurdu’ başlığı ile Hürriyet’in iPad versiyonu için hazırlanan haberde, ABD Başkanı Barack Obama’nın “Adalet yerini buldu” sözlerine yer verildi. Haberde ayrıca New York sokaklarında Bin Ladin’in ölüm haberini alan ABD’lilerin olayı kutlamak üzere toplandıkları bilgisi de yer aldı.

Dünya borsaları yükseldi İMKB’de artış yüzde 0.4 oldu

USAME bin Ladin’in öldüğü habrelerinden etkilenen ilk Asya borsaları oldu. Japonya’da Tokyo Borsası’nda Nikkei 225 Endeksi yüzde günü 1.57 (154.46 puan) artarak 10 bin puanın hemen üzerinde 10.004 puandan tamamladı. Nikkei endeksi mart ayından bu yana ilk kez 10 bin puanı aşmış oldu. Güney Kore ve Singapur borsalarında da küçük çaplı yükselişler dikkat çekerken, Avrupa borsaları da güne yükselişle başladı. Gün içinde kazançlanrının bir kısmını veren Avrupa borsalarının kazançları ise yüzde 0.5 ile yüzde 1 arasında oldu. Dünya borsalarındaki artıştan olumlu etkilenen İMKB de gün içinde yüzde 1 civarında artarak 70 bin sınırına dayandı. Gün sonunda kâr satışları ile biraz gerileyen İMKB endeksi günü yüzde 0.39 primle 69.522 puandan tamamladı.

Küresel istikrar için olumlu haber algısı

BANK of Tokyo-Mitsubishi UFJ döviz piyasası yöneticisi Kuniyuki Hirai Bin Ladin’in ölüm haberine ilişkin “Bu ABD için iyi haber ve bu dolara alımlar olacağı anlamına geliyor. Bu ABD’nin askeri harcama yükünü azaltabilir ve Obama operasyonunun doğru olduğunu kanıtlıyor” dedi. Son 10 yıldır Bin Ladin’in varlığı küresel istikrar için tehdit gösteriliyordu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı