Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bin Ladin’in günlüğü bulundu: İkinci bir 11 Eylül lazım

  Guardian
  12 Mayıs 2011 - 09:36Son Güncelleme : 12 Mayıs 2011 - 09:57

  ABD’li yetkililer, SEAL komandolarının düzenlediği baskında El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü malikanede ele geçirilen belgeler arasında, bin Ladin’in günlüğünü de buldu.

  Pakistan’ın Abbottabad bölgesindeki malikanede ele geçirilen beş bilgisayar ve yaklaşık 100 taşınabilir hard diskin yanında ele geçirilen, bin Ladin’in kendi eliyle yazdığı günlük, El Kaide liderinin ABD’yi Ortadoğu’dan çıkarmak için ikinci bir 11 Eylül hazırlığında olduğunu ortaya koydu.

   

  Günlükte yazılanlara göre, bin Ladin, ancak 11 Eylül çapındaki kanlı bir saldırının, ABD’nin politikasını değiştirerek Ortadoğu’dan çıkmasını sağlayacağına inanıyordu. Bin Ladin, destekçilerine, bu amaç doğrultusunda yapılacak az ve küçük çaplı saldırıların sonuç getirmeyeceğini iletti.

   

  SALDIRI STRATEJİSİ DEĞİŞİYOR

   

  Bin Ladin, El Kaide üyelerine net talimatlar da verdi.

   

  Bunlardan bir tanesi, saldırıların New York gibi büyük şehirlere odaklanmak yerine Los Angeles gibi daha küçük yerleşim birimlerinin hedef alınması oldu. Bin Ladin böylece tek seferde daha fazla ABD’liyi öldürerek daha büyük bir etki yaratmayı hedefliyordu. Ayrıca, düzenlenecek terör saldırılarında sadece uçaklara değil, trenlere de odaklanılmasını istedi.

   

  Bin Ladin malikanesinde ele geçirilen belgeleri analiz eden istihbarat yetkilileri, AP haber ajansına, El Kaide’nin savunmaya çekilmiş olsa bile bin Ladin’in ileriye dönük planlara odaklandığının anlaşıldığını belirtti.

   

  Yetkililer, bin Ladin’in Abbottabad’daki malikanesinden spesifik saldırıları doğrudan yönetecek imkanı olmasa da, Avrupa’daki saldırılar dahil olmak üzere tüm büyük terör planlarında rolü bulunduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı