Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Bin IŞİD de gelse bağımsızlıktan vazgeçmeyiz’

  Hürriyet Haber
  11 Aralık 2014 - 01:08Son Güncelleme : 10 Aralık 2014 - 23:14

  IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, IŞİD’in Kürt bölgesinin bağımsızlık sürecini çökertmeye çalıştığını ancak bu konuda geri adım atmayacaklarını söyledi.

  IKBY’nın Selahaddin ilçesindeki başkanlık sarayında Kobani’den dönen peşmerge komutanlarıyla bir araya gelen Barzani, Irak eski Başbakanı Nuri el-Maliki, IŞİD’le mücadele ve Kürt bölgesinin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Barzani, Maliki’nin generallerinin IŞİD saldırısı üzerine Musul’u hemen terk ettiğini söyledi.

  Kürt partileri olarak IŞİD, kendilerine saldırmadığı sürece çatışmaya girmeme kararı aldıklarını kaydeden Barzani, IŞİD’in, Kürt bölgesine saldırısının sebeplerinden birinin referandum ve bağımsızlık sürecini çökertmek olduğunu ileri sürdü. Barzani, sözlerine “Ancak yüz IŞİD, bin IŞİD de gelse Kürdistan bölgesinin bağımsızlık ve referandum süreci devam edecektir. Bu konuda geri adım atmayacağız” diye devam etti.

  735 PEŞMERGE ÖLDÜ

  Bu arada, IKBY Peşmerge Bakanlığı, Haziran ayından bu yana IŞİD ile savaşta 727 peşmergenin yaşamını yitirdiğini, 3 bin 564 peşmergenin ise yaralandığını açıkladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı