Ege Haberleri

EGE

  Bin 800 yıl sonra antik kentte meclis

  Hürriyet Haber
  15.09.2015 - 14:37 | Son Güncelleme:

  AYDIN Büyükşehir Belediyesi’nin eylül ayı ilk meclis toplantısı 1800 yıl önce ‘yaşlılar meclisi’ne ev sahipliği yapan Sultanhisar’daki antik Nysa kentinde yapıldı. Tiyatro, cimnazyum, tüneller ve agorasıyla dünyanın önemli antik kentleri arasında bulunan Nysa’dadaki Gerontikon’da (Yaşlılar Meclisi) CHP’li Başkan Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığında toplanan meclis üyeleri gündemdeki 21 maddeyi görüştü, ilgili komisyonlara havale etti.

  Bin 800 yıl sonra antik kentte meclis

  Yaklaşık 1 saat süren toplantıda konuşan Çerçioğlu, Nysa’nın Aydın’ın önemli tarihi mekanları arasında bulunduğunu, belediye meclisi kararıyla kazı çalışmalarına maddi katkı sağladıklarını ifade etti. Meclis toplantısını antik kentte yapmak için kendilerine izin veren Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine teşekkür eden Çerçioğlu, “1800 yıl önce bu meclis salonunda Nysa’nın kültürel ve siyasi toplantıları yapılmaktaydı. Bugün biz toplantımızı burada gerçekleştiriyoruz. Toplantımız 1800 yıl aradan sonra burada yapılması açısından tarihi bir anlam ifade ediyor” dedi.

  Bin 800 yıl sonra antik kentte meclis

  Başkan Çerçioğlu, izin verilmesi durumunda Aydın’daki diğer tarihi mekanlarda da meclis toplantısı düzenleyerek tarihsel zenginliğe dikkat çekebileceklerini sözlerine ekledi.

  Bin 800 yıl sonra antik kentte meclis

  TARİHİ BİR AN YAŞIYORUZ

  Nysa Antik Kenti Kazı Başkanı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Serdar Hakan Öztaner ise kazı çalışmalarına katkılarından dolayı Çerçioğlu ve meclis üyelerine teşekkür etti.
  Gerontikon’un M.S 2. Yüzyıl’ın ortalarında, Nysalı zengin Sextus Lulius Antoninus Pythodoros tarafından annesinin vasiyeti üzerine yaptırıldığına dikkat çeken Öztaner, yapının kentteki birçok kültürel ve politik toplantılara ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

  Bin 800 yıl sonra antik kentte meclis

  1800 yıl aradan büyükşehir belediye meclisinin burada düzenlenmesiyle tarihin yeniden canlandığını aktaran Doç. Öztaner, “Sizinle burada tarihi bir anı yaşıyoruz. Büyükşehir belediyemiz sayesinde tarih yeniden canlandı ve kültür varlıklarımızın korunmasında bilinç oluşturuldu” diye konuştu.

  Bin 800 yıl sonra antik kentte meclis

  CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşların eşlik ettiği etkinlikte üniversite öğrencileri ve kazı ekibindeki bazı görevliler antik çağ kıyafetleri giydi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı