Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bin 200 kişi saf tuttu

  Ali VARLI / BERLİN
  09.06.2017 - 16:57 | Son Güncelleme:

  Temeli 2009 yılında atılan DİTİB Köln Merkez Camisi ibadete açıldı. İlk vaazını DİTİB Başkanı Prof. Nevzat Aşıkoğlu’nun ilk cuma namazında bin 200 kişi saf tuttu. İlk hutbe ise Türkçe ve Almanca okundu.

  7 Kasım 2009 yılında temeli atılan ve büyük bölümü cemaatin verdiği mali desteklerla inşaatı tamamlanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Köln Merkez Camisi ramazan ayının ikinci cumasında ibadete açıldı. İlk cumada bin 200 kişi saf tutarken caminin resmi açılışı iki ay sonra yapılacak.

  Bin 200 kişi saf tuttu

  TEŞEKKÜR VE DUA

  İlk cuma vaazını DİTİB Başkanı ve Din Müşaviri Nevzat Aşıkoğlu verdi. Aşıkoğlu vaazında, camiye emeği geçenlere teşekkür ve dua etti. İlk hutbeyi ise Essen Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan Türkçe ve Almanca olarak okudu. İlk cuma namazını ise Köln Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Dilek kıldırdı. DİTİB Merkez Camisi, içerisinde çok değişik sosyal alanları barındıran bir mabed, bir kültür merkezi özelliğini taşıyor. Yaklaşık 17 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulan Köln DİTİB Merkez Cami ve Kültür Merkezi, külliye tarzında inşa edildi. Bünyesinde; cami, ofisler, akademi, seminer ve toplantı odaları, sergi salonu, müze, kütüphane, gençlik ve spor merkezi, misafirhane, televizyon ve radyo stüdyoları, konferans salonu, kapalı çarşı ve 150 araç kapasiteli otopark barındırıyor.

  Bin 200 kişi saf tuttu

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı