Ege Haberleri

  Bin 116 sanatçıdan 3 bin 127 karikatür Muğla’da sergide

  Ahmet BAYRAK/MUĞLA, (DHA)
  19.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla Belediyesi’nin evsahipliğini üstlendiği 26’ncı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi, Muğla’da açıldı.

  25 Aralık Cuma gününe kadar açık kalacak sergiye öğrenciler ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Aydın Doğan Vakfı karikatür sanatını desteklemek için her yıl uluslar arası karikatür yarışması düzenliyor. Uluslararası alanda en saygın karikatür yarışmalarından biri olarak kabul edilen 26’ıncı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na, 85 ülkeden 1116 sanatçı 3 bin 127 karikatürle katıldı.
  Uluslararası juri
  ABD’li ressam, heykeltraş ve karikatürist Patrick Bruce Oliphant’ın başkanlığını yaptığı 10 kişilik uluslararası jüri, eserler arasından İtalyan Çizer Alessandro Gatto’nun ‘Göç’ konulu eserini birinciliğe layık gördü. Yarışmada ikinciliği Türkiye’den Kürşat Zaman alırken, üçüncülük Ödülünü Lüksemburg’dan Pol Leurs, Romanya’dan Cetin Cerchez-Abdula ve Rusya’dan Yuriy Kosobukin paylaştı. 10 esere başarı ödülü verilirken 128 eser ise sergilenmeye değer bulundu. 26’ıncı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisinin ilki düzenlenen özel kokteylle Muğla’da açıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı