« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bimaş'tan açıklama

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Yargı ve Tahkim Kurulu kararları karşısında yolun sonuna gelen CINE 5 yalana, iftiraya ve çamura sarılıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 1.Futbol Ligi maçlarını hangi televizyon kuruluşunun göstereceğine ilişkin uyuşmazlığın ortaya çıktığı günden bu yana, İstanbul Ticaret Mahkemeleri, maçların BİMAŞ kanallarına ait olduğunu karara bağlamıştır. Bu ülkenin Başbakanı, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve tüm Federasyon Başkanları, bütün televizyonlarda kamuoyuna, bu konuda karar vermeye ve son sözü söylemeye Tahkim Kurulu'nun yetkili olduğunu beyan etmişlerdir.

Futbol sezonunun başladığı günden bu yana CINE 5, uyuşmazlığın Tahkim Kurulu'na intikalini geciktirmek için, çirkin, spor ahlakını, tüm değer yargılarını yozlaştıran oyalama taktikleri ile, Federasyon Başkanları istifa ettirilmiş, yeniden genel kurullara gidilmiştir. Ancak bu çirkin oyunların da sonu gelmiş ve TAHKİM KURULU, KARARINI VERMİŞ SON SÖZÜ SÖYLEMİŞTİR.

1- F.Bahçe Spor Kulübü havuz sistemi içinde değildir.

2- Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 1.Futbol Ligi karşılaşmalarının yayın hakkı BİMAŞ kanallarından ATV'ye aittir.

CINE 5'İN ÇİRKİN TEZGAHLARI

Futbol severlere, sezon başından bu yana Fenerbahçe maçlarının ücretsiz ve şifresiz bir kanaldan gösterilmesini haksız ve hukuka aykırı olarak engelleyen CINE 5, bu kez de Tahkim Kurulu kararının uygulanmasını geciktirmek için yeni tezgahlar planlamıştır.

1-Apaçık olan Tahkim Kurulu kararının açıklanması için Federasyonu yeniden Tahkim kurulu'na başvurdurmuştur. Bu başvuruya karşı Tahkim Kurulu'ndan gelen açıklama ile Federasyonun daha fazla geciktirmeden, ATV'ye yayın belgesi vermesi zorunluluğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

2- CINE 5 yine devreye girerek, Federasyonu olmazların, bugüne kadar hiç yapılmamış işlerin peşinden koşturmaya, abesle iştigale devam ettirmiştir. Kararın uygulanması yerine, yeniden Tahkim Kurulu'na başvurularak kararın düzeltilmesi istenilmiştir. Federasyonun bu talebi de Tahkim Kurulu tarafından reddedilmiştir.

3- CINE 5, tabi ki yine devreye girmiş, yeni bir abesle iştigal konusu bulunmuş ve ısıtılan yemek yine sofraya konulmuştur. Türkiye'nin ulusal kanunları, yargı organlarının verdikleri kararlar, Türkiye'de futbolun bir yasa ile düzenlendiği unutularak, UEFA'nın aldığı son kararlar karşısında Tahkim kurulu kararının düzeltilmesi için Federasyon yeniden Tahkim Kurulu'na başvurdurulmuştur. Ancak bu arada CINE 5 de amacına ulaşmaya devam etmiştir. Yargı kararlarına, bu konuda son sözü söylemeye yetkili olduğu Başbakan tarafından da kamuoyuna ilan edilmiş Tahkim Kurulu kararına rağmen, maçlar serbest kanaldan gösterilmemiş ve CİNE 5 decoderlerini satmaya devam etmiştir.

CINE 5 TÜRK FUTBOLUNU YARALAMAYA DEVAM EDİYOR

Tahkim Kurulu'nun, Federasyonun son oylama başvurusunu da reddedip karara bağlamasından bu yana 6 hafta geçti. Abesle iştigal için dahi, Tahkim Kurulu'na gidecek konu bulamayan CINE 5 çirkin oyunlarını sürdürmeye devam ediyor. Önce Fenerbahçe-Altay maçı Federasyonca İstanbul'da saat 14.00'e konularak, canlı yayın engellenmiş, naklen yayın için de hak, hukuk bir kenara bırakılarak ATV'ye ise yayın belgesi verilmemiştir.

CINE 5 YARGI KARARLARININ UYGULANMASINI FEDERASYONU TEHDİTLERLE ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR

Fenerbahçe-Kayseri maçında Fenerbahçe taraftarlarının tepkisinden korkan Federasyon maçı tekrar normal saatine almış ancak CINE 5'in Federasyonu Anadolu kulüplerinin paralarını ödememekle, Federasyona karşı ağır tazminat davası açmakla tehdidi karşısında Federasyon serbest kanal olan ATV'ye yayın belgesini vermekten bir kere daha imtina etmiştir. Yolun sonuna geldiğini, Federasyonun Tahkim Kurulu kararlarını uygulamamakla tüm Yönetim Kurulu Üyelerininin suç işlediğini Federasyonun bu kez BİMAŞ ve Fenerbahçe'ye karşı ağır tazminatlar ödemeye mecbur kalacağını gören CINE 5, şimdi yeniden iftiraya, yalana, çamura sarılıyor. ‘‘BİMAŞ Federasyonu tehdit ediyor’’ yaygaralarına başvuruyor.

TÜRKİYE HUKUK DEVLETİDİR VE CİNE 5'İN YARATMAYA ÇALIŞTIĞI PATAGONYA DEĞİLDİR

Kamuoyuna bir kez daha açıklıyoruz.

1- Türkiye Hukuk Devletidir. Yargı kararlarını yerine getirmemeye kimsenin gücü yetmez. CINE 5 decoder satacak diye, bu ilkeleri, kuralları kimsenin dejenere etmeye yozlaştırmaya hakkı yoktur. Tahkim Kurulu kararının verildiği 25.09.1997 tarihinden bu yana 4 ay geçmiş ve Türk Halkının bu maçları serbest kanallardan seyretme hakkı, CINE 5'in menfaatleri sebebiyle hukuka aykırı olarak engellenmiştir.

2- Yargı kararlarını yerine getirmemek, oyalamak, savsaklamak suçtur. Ayrıca bunu yapan kurumun ağır tazminatlar ödemesine sebebiyet verir. Hiç bir Federasyon üyesinin Federasyonu böylesine ağır bir tazminatı ödetmeye hakkı yoktur.

3- Yargı ve Tahkim Kurulu kararlarınının Federasyon tarafından uygulanmasından dolayı, CINE 5'in Anadolu küluplerine yapacağı ödemeleri durdurması halinde gerek 1997-1998 Futbol sezonu ve gerekse 1998-1999 Futbol sezonu için CINE 5'in Federasyona ve Anadolu kulüplerine yapacağı tüm ödemeler BİMAŞ tarafından karşılanacak ve havuz sistemi kaldığı yerden BİMAŞ tarafından devam ettirilecektir. Buna ilişkin Banka Teminat Mektubu Federasyona tevdi edilecektir. Ayrıca, hukukun gereğinin yerine getirilmesini tehditlerle engellemeye çalışan CINE 5'in, Federasyona karşı bir tazminat davası açması ve Federasyonun bu davayı kaybetmesi halinde, bu tazminat da BİMAŞ tarafından karşılanacaktır. Bu taahhüdümüzü, Federasyona yaptığımız gibi tüm kamuoyuna da açıklıyoruz.

CINE 5'İN SPORLA İŞİ BİTMİŞTİR

Yargı kararlarını, Federasyonu tazminat tehditleri ile engellemeye çalışan CINE 5 yolun sonuna gelmiştir. Sadece Fenerbahçe maçları için değil, Türkiye 1.Futbol Ligi karşılaşmalarında da yolun sonuna gelmiştir. Anadolu kulüplerinin desteklenmesi amacıyla kurulan havuz sistemi devam edecektir. Ama CINE 5 ile değil, sporun ve spor yayınlarının gerçek sahipleriyle ve hiç bir değer yozlaştırılmadan, dejenere edilmeden.Bunları da Beğenebilirsiniz