“Bilseydik bu kadar ileri gitmezdik”

hurriyet.com.tr
27.07.2012 - 11:21 | Son Güncelleme:

Olimpiyat yetkililerinden John Armitt, İngiltere’nin dört yıllık bir resesyona gireceğinden haberi olsaydı, Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak istemeyeceğini ifade etti.

Armitt, “Bilseydik bu kadar ileri gitmezdik” dedi.

 

Londra Olimpiyatları Pekin 2008 bütçesinin dörtte birine denk gelen maliyetle başlıyor.   

 

Bugün başlayacak olan Londra 2012 Olimpiyatları’nın bütçesinin 2008’de Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen olimpiyatlarda harcanan paranın dörtte birine denk gelen bir bütçede hazırlandığı belirtildi.

 

Bugün yapılacak ve 70 adet koyun ile 12 atın kullanılacağı açılış töreni, İngiltere’nin başkentinin en fakir bölgelerinden birinde gerçekleşecek. Bölge halkının ülkedeki resesyondan en fazla etkilenen kesim olduğu ifade ediliyor.

 

Pekin 2008 Olimpiyatları’nda ünlü Kuş Kafesi stadında 14 bin işçi olimpiyat severleri karşılamış ve toplamda 30 bin havai fişek kullanılmıştı.

 

Bloomberg haber ajansına konuşan Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi Ürdün Prensi Feisal el Hüseyin, “Parayı sokağa atmadan da yapabileceğiniz çok şey var. Para ile heyecan yaratamazsınız” dedi.

 

İngiltere, 17 günlük maratonu finanse etmek için 14.6 milyar dolar harcadı. Çin ise 2008 olimpiyatları için 70 milyar dolar harcamıştı.

 

İKİ DİPLİ RESESYONA DENK GELEN OLİMPİYAT

 

Olimpiyat Oyunları İngiltere ekonomisinin ikinci çeyrekte son üç yılın en şiddetli ekonomik daralmasını yaşadığı ve 1970’li yıllardan bu yana gördüğü ilk çift dipli resesyon dönemine denk geldi.

 

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi 25 Temmuz’da açıkladığı rakamlarda ülkenin GSYİH’sinin ikinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla yüzde 1’e yakın düştüğünü belirtmişti.

 

İngiltere Başbakanı David Cameron ülkenin mali sorunlarıyla baş edebilmek için kemer sıkma önlemlerine başvurdu.

 

 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı