Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  BİLSEM'ler ‘yetenek üsleri’ oluyor

  AA
  20.07.2015 - 13:10 | Son Güncelleme: 20.07.2015 - 13:11

  MEB, BİLSEM’lerde öğrencilerin yeteneklerinin en üst düzeyde geliştirilmesinin önünü açmak için yeni bir eğitim programına hazırlanıyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, özel yetenekli öğrencilerin Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BİLSEM), okul dışı saatlerde yetenekleri doğrultusunda etkinlik ve proje tabanlı eğitim aldığını anlattı. Güngör, bu merkezlerde öğrencilerin, güzel sanatlar, havacılık, akıl ve zeka oyunları, düşünce eğitimi, arkeoloji, şehir kültürü, yaratıcı yazarlık, drama, yazılım, yabancı dil, liderlik, mekatronik, astronomi ve uzay bilimleri gibi bilim dallarında, özel ilgi ve yetenekleriyle buluştuğunu belirtti.

  BİLSEM'lere öğrenci alımının daha sağlıklı yapılabilmesi ve bu merkezlerde eğitim kalitesinin artırılması amacıyla, bu yıl ilk kez Mart ayında merkezi sınav gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, 5 bin 371 öğrencinin 2015-2016 öğretim yılında BİLSEM'lere kayıt hakkı kazandığını belirtti.

  Güngör, merkezi sınav sonuçlarıyla bu yıl genel zihinsel, resim ve müzik yeteneği olan toplam 19 bin 761 öğrencinin BİLSEM'lere devam edeceğini bildirdi. 67 ilde BİLSEM bulunduğunu dile getiren Güngör, bu yıldan itibaren tüm illerde açılmasını hedeflediklerinin altını çizdi.

  Merkezlerdeki eğitimlerin uygulama, etkinlik ve proje hazırlama gibi aktif hedefler ve amaçlar doğrultusunda yenilenmesi için çalışma yürüttüklerini belirten Güngör, bu kapsamda, BİLSEM'lerde, üniversiteler, bilim merkezleri, müzeler, TÜBİTAK gibi kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliğinin artırılacağını söyledi.

  Öğrencinin ufkunu açacak projeler geliyor


  Böylece öğrencilerin yeteneklerinin en üst düzeyde geliştirilmesinin önünün açılacağını anlatan Güngör, bu merkezlerde, öğrencinin ufkunu açacak ve kendilerini ifade etme olanaklarını artıracak daha serbest ortamların sağlanacağını söyledi. BİLSEM'lerde daha çok araştırmaya, projeye, aktiviteye yönelik bir program üzerinde çalıştıklarını duyuran Güngör, şu bilgileri verdi:
  "Çerçeve niteliğindeki yeni eğitim programlarını oluşturduk. Merkezlerdeki öğretmenlerimiz, o programların içeriklerini kendi imkanları, bilgileri, görgüleri çerçevesinde, çevresel imkanları da kullanarak genişletebilecekler. Üniversitelerle sivil toplum kuruluşlarıyla, Ar-Ge kuruluşlarıyla, sanat ve müzik kurumlarıyla işbirliği yapabilecekler. Ayrıca BİLSEM'ler için öğretmen ve akademisyenlerle birlikte çalışarak etkinlikler havuzu oluşturduk. Tüm BİLSEM'ler, buradaki etkinliklerden yararlanabilecek. İyi sonuçlar alınan etkinlikler de havuzda toplanacak."

  Öğrencilerin çeşitli araştırma kuruluşlarının, üniversitelerin laboratuvarlarında çalışabileceklerini, bunu için MEB olarak üst düzeyde protokoller imzalamaya hazır olduklarını bildiren Güngör, üniversitelerdeki akademisyenlerin de merkezlerde çeşitli seminerler verebileceklerini söyledi.

  Bu yıl Z-kütüphane kurulum çalışmalarının sürdüğünü açıklayan Güngör, böylece öğrencilerin çok zengin bir bilgi kaynağına sahip olacaklarını ifade etti.

  BİLSEM'leri daha ileri noktalara taşıma gayreti içinde olduklarına işaret eden Güngör, "Özel yeteneklileri, sadece BİLSEM'lere sıkıştırmak niyetinde değiliz. Bu merkezler adeta yetenek üsleri olacak" dedi. Güngör, okul dışı saatlerde ve cumartesi günleri faaliyet gösteren merkezlerin, pazar günü de açık olmasını istediklerini anlattı.

  Özel yetenekli öğrenciler için yeni bazı yöntem ve programlar üzerinde çalıştıklarının altını çizen Güngör, bu detayların kesinleşmesinin ardından kamuoyuyla paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.

  Etiketler: meb , yetenek , öğrenci , bilsem
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı