Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  BİLSEM öğrencisi 'Sınıf Mikrotomu' yaptı, patent aldı

  DHA
  30 Nisan 2016 - 13:15Son Güncelleme : 30 Nisan 2016 - 13:49

  Sivas’ta Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi 15 yaşındaki Umutcan Biçer, 5 bin liraya 'Sınıf Mikrotomu' yaptı. Biçer, Türk Patent Enstitüsü'nden 'Faydalı model' kategorisinden ürün patenti aldı.

  BİLSEM öğrencisi Umutcan Biçer, laboratuvar çalışmalarında meydana gelen kazaları önlemek için araştırma yaptı. Kesim için kullanılan mikrotomların hassas ve pahalı olduğunu öğrenen Biçer, daha ucuz ve daha kolay bir mikrotom yapmak için çalışmalara başladı. Biçer, öğrencilerin zarar görmeden kesim yapmalarına yarayan 'Sınıf Mikrotomu' yaptı. Bir yıl önce ürünün patentini almak için başvuran Umutcan Biçer, Türk Patent Enstitüsü'nün 'Faydalı Model' kategorisinde patent hakkı aldı. Öğrencilere faydalı olmak için ürünü yaptığını belirten Umutcan Biçer, şöyle dedi:

  "Yapraktan inceleme yapıp, kesit alacaktık. Biz bunu normalde bıçakla yapıyoruz. Öğrenciler elini kesiyor. Ben de o tür kazalar geçirdim. Ben de buna engel olabilmek için ne yapabileceğimizi düşünmeye başladım. Birkaç gün içinde bu fikir aklıma geldi. Okullar için böyle bir alet yapılabilir diye düşündüm. Yaptığım araştırmalarda bu iş için kullanılan mikrotom aletlerinin çok pahalı ve hassas olduğunu gördük. Bunlar da okullarda kullanabilecek aletler olmadığından biz kendimiz bir aleti üretme aşamasına geçtik. Tüm aletleri inceledikten sonra nasıl bir yapısı olması gerektiğine karar verdik. Hangi kesim şekli daha avantajlı, verimli olur diye düşündük. Giyotin şeklinde kesmesine karar verdik. Tüm bıçakları dikkate alarak sanayi sitesinde işlemimize başladık. Bundan önce uzun bir süre tasarım aşaması oldu. Güvenlik olarak bıçağın etrafının kapatılmasına dikkat ettik."

  BİLSEM öğrencisi Sınıf Mikrotomu yaptı, patent aldı
   

  Her okulda bütün öğrencilerin rahatlıkla kullanılabilecekleri ve hassas olmayan bir alet yaptıklarını ifade eden Biçer, "Basit bir cihaz. Bu yeni bir icat değil. Tasarım türevi bir çalışma. Faydalı model olarak geçiyor aldığımız patent. Olan bir aleti daha basite, daha kolaya indirdik. Eğer elimizde olan fırsatları değerlendirerek eğitim aracı olarak kullanabilirsek öğrenciler hem daha rahat inceleme yapabilir, hem de biyoloji derslerinde çok daha faydalı olur" dedi.

  Biçer, ürünün okullarda, üniversitelerde ders aracı olarak kullanılması için yetkililerden destek beklediğini dile getirdi.

  MİKROTOM

  Mikrotom, alınan doku örneklerinin son derece ince bir şekilde kesilerek incelenmesine imkân tanıyan kesme aracı olarak biliniyor. Mikrotom, mikroskopta incelenecek materyallerin görünür ışık altında veya elektron ışınımı altında histopatolojik olarak incelenebilmesi için hazırlık aşamasında kullanılan bir araçtır.

   

   

   

  Etiketler: mikrotom , Öğrenci , Sivas , bilsem
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı