Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bilmediğimiz Şişli

Tuğrul ŞAVKAY

GEÇEN hafta cumartesi gününü malum ekiple -Neyyire Özkan, Ayşen Gür, Nilgün Gedikoğlu ve ben- Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile birlikte geçirdik. Başkan Sarıgül için sıradan, bizim içinse sıradışı bir gün yaşadık. Açık söyleyeyim, çok da mutlu olduk. Bilmediğimiz ve içinden ancak rastlantı sonucu geçip gittiğimiz Şişli’nin yan sokaklarını, varoşlarını yakından tanıma fırsatı bulduk.

Feriköy

Biz Şişli denince Halaskargazi Caddesi’ni, Şişli Camii’nin çevresini ve biraz da Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu tarafını biliriz. Çoğu İstanbullu’nun gözünde Şişli buralarıdır.

Mustafa Sarıgül ile gezerken bunların çok dışında bir Şişli’yi gördük.

Feriköy bunlar içinde belki de en çarpıcı olanı. Burada gayrımüslim topluluk çoğunlukta. Beni öncelikle Feriköylülerin temiz ve uygar görünümleri etkiledi. Hele Sup Vartanants Ermeni Kilisesi’nin mütevelli heyetiyle karşılaştığımız anı hiç unutmayacağım. Hepsi kapıda dizilmiş, belediye başkanını kilise kapısında karşılarken nasıl şıktılar. Sakın zengin olduklarını sanmayın. Zenginler, hangi dinden olursa olsun, İstanbul’un farklı yerlerinde yaşıyor. Feriköylü Ermeniler mütevazi insanlar. Ama maddi anlamdaki tevazu, şıklığa asla engel olmamış.

Şişli Belediyesi’nin harap haldeki kiliseyi biraz onartıp boyamasına şükran duyuyorlar. Daha önemlisi, kendi cemaatlerinden Vazgen Cemil Barın’ın ilçe belediye başkan yardımcısı olmasından gururlular. Kendilerini dışlanmamış hissediyorlar. Bundan da büyük bir mutluluk duyuyorlar.

Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar ise TEM bağlantı yolu üzerinde Perpa’nın karşısında bir mahalle.

Ünlü yazarımızın adı var, şöhreti var, sanı var. Bu mahallenin ise sadece adı var, başka bir şeyi yok. Olmayanlara yol da dahil!

Mustafa Sarıgül, bu mahallenin tek bağlantı yolu olduğunu anlattı. 'Yangın çıksa itfaiyenin gireceği ve insanların tahliye edileceği bir yol değil' diye ekledi. Şimdi Yayla Mahallesi’ne buradan bir geçiş yolu yapmaktalar.

Yayla Mahallesi de sefaletin kol gezdiği yerlerden biri. Yollar harap, binaların bazısı gecekondu denemeyecek kadar eciş bücüş: rüzgara, yağmura, kara, kışa açık. Burada İstanbul’un çok yoksul kesimleri oturuyor. Kente kalifiye olmasa da ucuz işgücü sağlıyorlar. Doğal olarak da yaşanacak bir İstanbul’u özlüyorlar. Hizmet bekliyorlar. Açıkcası da bu hizmetin bedelini ödeyecek güçleri yok. Şişli Belediyesi başka yerlerden bulup buluşturduğu kaynaklarla burada hizmet vermek zorunda.

Paşa Mahallesi

Bu gerçek, Paşa Mahallesi’nde de değişmiyor. Burada yaşayanlar biraz daha hallice görünüyor. Binalar gecekondudan beş katlı apartman kondulara dönüşmüş. Sıva yok. En üst katta muhtemel bir imar affına sığınılarak yapılacak yeni katlar için demir filizler bırakılmış.

Bu işin rantını yiyenler, çevre için bir para ödüyor mu? Hiç sanmıyorum. En azından yasal bir kulvarda olmadıkları çok açık. Dolayısıyla ödeme yapılıyorsa bile, bunun bir zorlama sonucu olduğunu sanıyorum. Artık belediye ne koparabilirse...

Sorunlar ise çözüm bekliyor. O gün Kule Mevkii’ndeki Emek Sokak’a gittik. Yolun üzerinde -evet, yanlış okumadınız, tam yolun üzerinde- iki gecekondu var. Birini belediye yıkmak üzere. Diğeri de sırasını bekliyor. Eğer bu iki gecekonduyu yıkmazsanız, yolu açmak mümkün olamaz.

Ya Nişantaşı?

Sakın sorunlar bu kadar sanılmasın.

Şişli’nin Nişantaşı gibi sosyete muhitlerinde de sorun çok. Başta geleni de trafik ve araba parkı sorunu.

Mustafa Sarıgül, ayrıca Teşvikiye Camii ile Halaskargazi caddesi arasındaki yoldaki yüz küsur binanın bakımsız olduğunu, tabelalarının görüntü kirliliği yarattığını dile getiriyor. Çok haklı. Şimdiden tebligat yapılmış. 'Bu işler, altı aya kadar bitecek' diyor.

Bir Belediye Başkanının Anatomisi

MUSTAFA Sarıgül, bütün belediye başkanları gibi, yalnız yaşamayan birisi. Yalnız değil, derken eşini ve çocuklarını kastetmiyorum. Onların gündelik hayatlarında yanlarında bambaşka bir ekip var. Başkan yardımcıları, basın danışmanları, belediyenin üst düzey yetkililerinden oluşan dev bir ekip bu. Yalnızlık Allah’a mahsus diye düşünüyor olmalı belediye başkanları ve bunu kendilerine yakıştıramıyorlar herhalde. Anca beraber, kanca beraber bir yaşam tarzları var. Fatih’te de öyleydi. Şişli’de de durum değişmedi. Hatta Büyükşehir’de bile durum farklı değil. Ortalıkta bu kadar çok yetkilinin bulunması insanı etkiliyor doğrusu. En azından benim gibi bu tür protokollere alışık olmayan bir vatandaş için durum oldukça çarpıcı.

Koskoca belediye başkanı garip seyyar satıcı gibi tek başına gezinecek değil elbette. Yetkililerin varlığı beni o açıdan şaşırtmıyor. Çarpıcı olan, elinde telsiz sağa sola emir yağdıran, sürekli koşuşturan, başkanın ağzının içine bakan ve emirleri büyük bir gayretle yerine getirmeye kan ter içinde çabalayanlar. Hele sıkışık bir trafikte Alaaddin’in sihirli lambasından çıkan cin misali birden ortaya fırlayan ve yolu keserek araca geçiş üstünlüğü sağlayan korumalar var ki, vallahi insan kendisini Amerikan filmlerinde sanıyor.

* * *

Doğrusu Mustafa Sarıgül bu konuda bir kuraldışı değil. Yalnız kalabalık biraz daha sınırlı. Mesela Başkan Yardımcısı sevgili Oktay ağabeyimizin eşi Gufran Kurtböke, Basın Danışmanı Ruhsan Tezkan bu gezide yoktular. Yine de kalabalık eksik olmadı.

Mustafa Sarıgül, 'sıkmadığın el senin değildir' diyor. Bir gün içinde kaç el sıkacak diye saymaya başladım. Otuz civarına gelince saymayı kestim. Herhalde yalnız o gün yüzden fazla insanı öptü ve ellerini sıktı.

Bir de kadınların gösterdiği ilgi dikkat çekiciydi doğrusu. Hemen her yaştan, her sosyal kesimden kadının başkanı kendisine çok yakın bulduğu şüphelerden uzak.

Bir başka ilgi gösteren grup yaşlı, sakallı, takkeli, dini değerlere bağlı olduğunu her haliyle ifade eden bir kitle. Başkan da her yerde belediye meclis üyelerini, mahalle muhtarını, spor kuruluşunun yöneticilerini, cami yaptırma derneğini ön plana çıkartıyor. İşlere herkesi ortak etmek gibi bir tutumu var. Hem doğuştan Şişlili olması, hem de bu katılımcı tavrı besbelli kendisine çok puan kazandırmış.

X