Ege Haberleri

EGE

  Bilmece gibi konuşup istifa etti

  Hürriyet Haber
  15.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Değişim Hareketi (TDH) İzmir İl Başkanı Nihat Demirkol, 7 aydır sürdürdüğü görevinden istifa etti.

  İstifa gerekçelerini 7 maddede toplayan Demirkol, “Görevden çekilişim, fevri ve tepkisel bir kararın yansıması değildir.  Demirkol il binasında düzenlediği basın toplantısında dün verdiği istifasının gerekçelerini açıklarken, olayı sadece bir “koltuk” sahibi olmak veya ondan vazgeçmek biçiminde algılamanın sığ bir değerlendirme olacağını söyledi. İlk nedeninin liderleri Mustafa Sarıgül’ün ideallerini korumak olduğunu belirten Demirkol, gerekçelerini şöyle sıraladı:

  Üçüncü neden

  “İkinci neden; İzmir ve Türkiye siyasetinde, örnek teşkil etmesini umduğum, koltuktan kendi isteği ve iradesiyle ile kalkabilmek cesaretidir. Üçüncüsü; sizin bir koltuktan ne aldığınız değil, o koltuğa neler verebildiğiniz önemlidir, gerçeğini gündeme taşımak. ‘Ötekisi olmamak’ gibi engin gönüllü bir iddia ile ortaya çıkan TDH’de, bir il başkanının bir diğer görevi, daha önce farklı siyasi partilerde görev üstlenmiş katılımcıların, eski kurumlarında sakatlık, virüs ve hastalıkları, TDH’ye bulaştırmasını engelemektir. Temiz siyasetin değerlerini koruyarak siyaset yapan, beni ve çalışma arkadaşlarımı ‘ötekileştirmeye çalışanlar’ın yapabileceklerimden tedirgin olmalarıdır. Hiçbir menfaat, ‘hudut ve bayrak birliği’ diye özetlediğimiz Türkiye heyecanının, bu heyecanla yola düşen TDH menfaatlerinin ve Sarıgül idealinin önünde olamaz. Bu bir bayrak yarışıdır; eller değişir, bayrağın öncelikleri değişmez.”

  Mide bulandırıyor

  TDH Ege Bölge Sorumlusu Hüseyin Aslan ile TDH Genel Başkanı Sarıgül’e şükranlarını ileten Demirkol, Sarıgül’ü sokakta bile görseler tanımayacak olan bir kısım maceraperestlerin, kendilerinin adını da kullanarak, İzmir İl Başkanlığı için, planlar yaptığını öne sürdü. Demirkol, “B-C ve Ğ planı gibi palavralarla, İzmir hatta Türkiye örgütümüzün aklını ve midesini bulandırıyorlardı. Beşinci sebep bu haddini bilmezlere haddini bildirmek kararlılığıdır” dedi.

  Kadın üyeler gözyaşı döktü

  Temel amaçları yapay bölünmeleler yaratarak TDH’ye zarar vermek isteyenler olduğunu, koltuğu boş bırakarak iddia ettikleri güçlerini ortaya koyma ortamı yarattığını belirten Demirkol, “Son sebep ise, koltuğu bırakmaz, kalkmaz zannedenlere, benim ve pekçok arkadaşımın bu koltuklar olmadan da ayakta durabildiğimiz mesajını iletebilme özgüvenidir. Ama onlar güç aldıkları bir boş hayal olmadan varlık gösteremezler” diye konuştu. Gerekçelerini açıklarken bazı bayan üyelerin kendisi için gözyaşı döktüğü Demirkol, ısrarlı sorulara karşın ima ettiği kişilerin isimlerini vermedi, verilen isimleri de teyit etmedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı