Teknoloji Haberleri

  Bill Gates'in tarihe geçen en büyük 10 hatası

  Hürriyet Haber
  29.01.2018 - 06:38 | Son Güncelleme:

  Bilişim tarihine yön veren, Microsoft'un efsane patronu Bill Gates her zaman doğru yapmadı. İşte 10 büyük hatası...

  Bill Gates bilişim tarihinin gelmiş geçmiş en önemli ve en tanınmış isimlerinden birisi. Microsoft'un başındayken oldukça ağır eleştiriler de alan, Times'a kapak da olan Gates, emekliliğinde boş durmuyor. Dünya için yararlı olacağına inandığı çevre teknolojileriyle ilgilenen Gates, popülaritesini oldukça arttırmayı da başardı. Şüphesiz bunda servetinin önemli bir kısmını insanlık yararına harcıyor olmasının payı büyük.

  Ancak Microsoft'un başındayken aldığı bazı kararlar var ki, bugün dahi konuşuluyor. İşte bilişim tarihini etkileyen, Bill Gates'in direkt verdiği ya da etkili olduğu en kötü 10 karar...

  Tekelcilik suçlamaları

  Bill Gates'in kurduğu Microsoft pazarın tek hakimi haline geldi ve dev şirketin başı anti-tekel davalarıyla derde girdi. 18 Mayıs 1998'de başlayan süreçte Microsoft zor yıllar geçirdi.

  Açık kaynağa karşı

  Bill Gates açık kaynak kodlu yazılımlara hiç prim vermedi. Fortune dergisine verdiği röportajda, açık kaynağa karşı ücretli yazılımların korsan sayesinde tutunacağını söylemişti.

  Güvenlik sorunları

  Windows işletim sistemi Bill Gates'i dünyanın en zengin adamı yaptı ama büyük paralar kazanan şirkete düşmanlık da çoktu. Windows'taki sorunlar, özellikle de kullanım kolaylığının güvenliğe alternatif olarak seçilmesi devamlı eleştiri kaynağı oldu.

  Bill Gatesin tarihe geçen en büyük 10 hatası

  Windows Mobile

  Bill Gates, mobil işletim sistemi konusunda yeterince özgün bir fikir ortaya koyamadı. Windows Mobile'ın başarısızlığı Microsoft'un akıllı cep telefonları furyasında çok geç kalmasına sebep olacaktı. Minyatür Windows yerine sıfırdan bir işletim sistemi geliştirilmeliydi.

  DOS'un ölümü

  DOS işletim sisteminin ölmesine izin verdi. Oysa Windows'a alternatif ikinci bir işletim sistemi olarak geliştirmeyi ve pazarlamayı sürdürebilirdi.

  Bulut bilgi işlem

  Bill Gates Windows'a o kadar yoğunlaşmıştı ki gelecekte yani bugün günümüzde önem kazanacak bulut bilgi işlem sistemlerinin önemini fark edemedi.

  Başarısız işletim sistemleri

  Windows Millennium gibi başarısız işletim sistemlerinin piyasaya sürülmesine izin verdi. Her işletim sisteminde donanım ihtiyaçları arttı.

  Arama hizmetleri

  Microsoft gücünün doruğundayken internet hizmetlerine hiç önem vermedi. Arama hizmetlerinde ortaya başarılı bir proje koyamadı. Bunun sonucunda da bugün Google gibi bir dev ile karşı karşıya kaldı ve pazar payından en ufak bir parça için bile milyar dolarlar harcamak, büyük bir mücadele vermek zorunda kaldı.

  Bill Gatesin tarihe geçen en büyük 10 hatası

  Zune...

  Microsoft Zune büyük bir hata oldu. Geliştirmek için harcanan paralara karşılık kar elde edemedi. Taşınabilir eğlence aygıtlarında Apple iPod türevleri ile piyasayı silip süpürdü. Bill Gates şirketin bu alandaki faaliyetlerine önceden yön verebilecek konumdaydı.

  Tabletler

  Bill Gates'in zamanında başlayan tablet bilgisayar projeleri hiçbir zaman ortaya doğru düzgün bir ürün koyamadı. Teknoloji yeterince gelişmemiş olabilirdi ancak yıllar sonra da bu zaaf devam etti. Bill Gates'in hataları kendisini izleyen yöneticiler tarafından sürdürüldü. Apple ise iPad ile piyasayı sildi süpürdü.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZ İÇİN 34 MÜTHİŞ DUVAR KAĞIDI

  İnsanın içini gösteren korkutan teknolojiVücudun içini görüntülemeye yönelik yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. ProjectDr isimli çalışama, vücudun içini göstererek doktorlara kolaylık sağlıyor.
  Etiketler: ddos
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı