Bill Gates, servetini vakıflarda topladı

Hürriyet Haber
05.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.03.1999 - 00:01

80 milyar doları aşan kişisel serveti ile dünyanın en zengin adamı olarak bilinen Microsoft'un patronu Bill Gates, servetinin bir bölümünü iki vakıfta ve bir özel portföyde topladı. Gates, vakıflardan birinin başına emekli bir avukat olan babası William H. Gates'i, diğer vakfın başına ise Michael Larson isimli genç bir para yöneticisini geçirdi. Gates'in Microsoft hisseleri haricinde kullandığı 11.5 milyar dolarlık servetinin 5 milyar dolarlık kısmını da yöneten Larson, kısa zamanda bu serveti arttırmanın yollarını buldu. 5.2 milyar dolarlık serveti bulunan William H. Gates Vakfı kısa zamanda, Ford Vakfı, W.K. Kellog Vakfı gibi uzun yılların birikimi üzerine kurulmuş vakıfların arasına girdi. 5.2 milyar dolarlık değeri elinde bulunduran vakıf, ABD vergi yasalarına göre senede 325 milyon dolar harcama yapmak zorunda.

VAKIFTAN DEVLETE

Bill Gates'in babasının adına kurulan William. H. Gates Vakfı elindeki paranın yüzde 75'ini kısa dönemli devlet tahvillerine yatırıyor. Vakfın servetinin geriye kalan bölümü ise, uzun dönemli bonolara yatırılıyor.

Vakfın servetinin işletilmesinden elde edilen gelir ise, aile planlaması, çocukların korunması, kanserden korunma, ve bir Zooloji derneğinin finansmanı için kullanılıyor.

Gates'in bir başka vakfı ise, Gates Öğrenme Vakfı. Bu vakfın elinde bulunan taşınır taşınmaz malları Michael Larson yönetiyor. Larson'un tamamen Microsoft hisseleri ile kurduğu vakfın gelirleri her geçen gün artıyor. Özellikle yoksul çocukların eğitimi ile ilgilenen vakfın ABD'nin yoksul bölgelerinde eğitim ağırlıklı bir çok çalışması bulunuyor.

PAYI AZALDI AMA...

Kuruluşundan bu yana Bill Gates'in Microsoft'taki payı azalıyor. Şirketin kuruluş yılı olan 1986'da Microsoft'un yüzde 44'üne sahip olan Gates, 1999'da şirket hisselerinin sadece yüzde 18.5'unu elinde bulunduruyor. Ancak 1996 yılında Microsoft'ta 20 milyar dolarlık hissesi olan Gates'in hisselerinin bugünkü değeri 76.5 milyar doları buluyor.

VAKIF ELEŞTİRİSİ

ABD toplumunda Bill Gates'e yöneltilen en önemli suçlama, vakıfların Gates ailesi tarafından halkla ilişkiler çalışmasının aracı gibi kullanıldığı iddiası. Rakipleri Gates'in kişisel servetinin büyüklüğüne rağmen, uzun yıllar hayır işlerine 1 dolar bile harcamadığını, ancak Microsoft aleyhine açılan anti tekel davaları arttıkça Gates'in de vakıflarına aktardığı paranın miktarının arttığını ileri sürüyor.

Bu tür ididalara ise Gates, ‘‘Kişisel servetim belli bir noktaya gelmeden hayır işlerine para ayıramazdım. Eğer geçmişte paramın önemli bir kısmını hayır işlerine harcasaydım, bu gün elimde işletecek para kalmazdı ve vakıflarım bu kadar zengin olamazdı’’ şeklinde cevap veriyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı