Dünya Haberleri

  Bill Gates Hintli çocukları aşıladı

  Hürriyet Haber
  15.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MICROSOFT'un patronu ve dünyanın en zengin adamı Bill Gates, Üçüncü Dünya ülkelerindeki çocuk felciyle mücadele amacıyla 750 milyon dolarlık yardımda bulunacağını açıkladı. Eşiyle birlikte kurduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı, UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi kuruluşlara 2005 yılına kadar dünya çapında çocuk felcini durdurmak amacıyla yardım edecek.

  Bill Gates yardımlarına Hindistan'dan başladı. Microsoft'un Hindistan'daki çalışmalarının 10. yıldönümü nedeniyle Yeni Delhi'ye giden Gates, kırmızı halılarla karşılandı. Bir kliniği de ziyaret eden Gates, 30 çocuğun ağzına çocuk felci aşısı damlattı. Hindistan dünyada çocuk felcinin en çok görüldüğü ülkelerin başında geliyor. Mal varlığını kalkınmakta olan ülkelerdeki salgın hastalıklar için harcamak istediğini belirten Bill Gates, ‘‘Hindistan dahil olmak üzere dünyadaki her ülke Amerika'da kullanılan aşılara sahip olursa milyonlarca yaşam kurtarılabilir’’ dedi.

  Hastalıkla mücadeleye başlamak için 750 milyon dolar yardım sağlayan Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın bu çalışması, dünya çapında 10 milyon çalışanıyla bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük sağlık kampanyası olarak nikeleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı