Teknoloji Haberleri

  Bill Gates de kahin çıktı

  Hürriyet Haber
  26.05.2010 - 09:52 | Son Güncelleme:

  Bill Gates'in 15 yıl önce yazdığı kitaptaki kehanetleri, bugün birer birer nasıl gerçek oldu.

  Bill Gates 'in 15 yıl önce teknoloji konusundaki öngörülerini ve vizyonunu anlattığı The Road Ahead (Önümüzdeki Yol) kitabı The Atlantic tarafından günümüzde yeniden  incelendi . The Atlantic, Gates'in tutan kadar tutmayan tahminlerine de yer verse de pek çok kişi Gates'i "teknolojinin kahini" olarak kabul etmeye başladı.

  Microsoft 'un kurucusu Gates, 15 yıl önce bilgisayarın cepte taşınabilecek kadar küçüleceğini yazmış. Bu  gün akıllı telefonların yapabilecekleri bilgisayarları aratmaz durumda. Sosyal networklarla ilgili  olarak  da "Arkadaşlıklar için mesafe engel teşkil etmeyecek. Dünyanın her yerindeki arkadaşlarınızla rahatlıkla görüşebileceksiniz. Hatta yeni arkadaşlıklar kurabileceksiniz" yazısı için bugün  Facebook 'un geldiği  nokta iyi bir örnek oluşturuyor. Bir diğer kehaneti ise bugün hemen her  eve  girmiş olan webcamleri işaret ediyor. Bu konuda Gates " bilgisayarınız veya televizyonunuza takılan küçük bir alet yardımıyla görüntülü konuşabilecek, uzaktaki kişileri bile görebileceksiniz" diyor.

  Bunların dışında The Atlantic'in Gates'in gerçekleşmediğini söylediği bazı kehanetleri ise şöyle:
  - İnternet bilgi akışının ana merkezi haline gelecek. Diğer bilgi alma kanallarının hepsi buna  destek  konumunda olacak.
   -  Günümüzde  internet bilgi akışında çok önemli bir yerde olsa da hala asıl yol haline gelmedi
  - E-posta ve görüntülü görüşmeler çok yaygınlaşacak ve artık yüzyüze görüşmenin gerekliliği kalmayacak.
  - Günümüzde e-posta çok önemli bir haberleşme kaynağı olsa da yüzyüze görüşme ve toplantıların yerini alabilmiş değil.

  Elbette bu kehanetlerin henüz gerçekleşmemiş olması gelecekte gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor. Hala gerçekleşebilecek bu öngörüler de gerçekleşirse Gates kendisine verilen "teknoloji kahini" ismini hak edeceğe benziyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı