ANKARA HABERLERİ

Genç girişimcilerden kendini onaran zırh

Doğahan GİRİTLİOĞLU
07.10.2017 - 13:26Son Güncelleme :

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Enis Yaşar ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi mühendislik bölümü öğretim görevlileri Hamed Tanabi, Matin Ghaziani ve Masoud Latıfınavıd’ten oluşan ekip kendini onarma özelliği bulunan balistik kaplama teknolojisini, yerli kaynaklarla geliştirmeyi başardı. Türkiye’nin bu teknolojiyi yurt dışından satın aldığını hatırlatan girişimciler, “Bağımlığı bitirdik” dedi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Enis Yaşar ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi mühendislik bölümü öğretim görevlileri Hamed Tanabi, Matin Ghaziani ve Masoud Latıfınavıd’ten oluşan ekip, yerli kaynaklar kullanarak ‘kendini onaran balistik kaplama’ teknolojisini geliştirmeyi başardı. Yaklaşık 10 aylık bir çalışma sonucu tamamı yerli imkanlarla üretilen balistik kaplama, korunma ihtiyacı duyan her türlü araca uyum sağlayabiliyor. Geliştirdikleri teknolojiyi Türkiye savunma sanayisinin ABD ve Fransa’dan satın aldığının altını çizen Yaşar, “Askeri araçlarımızı yerli imkanlarla üretmemize karşın çoğu aksamını yurt dışından tedarik ediyoruz. Biz kendini onaran kaplama ile bu alandaki dışa bağımlığı bitirdik” dedi. Genç girişimci geliştirdikleri teknolojiye ilişkin şu bilgileri verdi:

BİR SANİYENİN ALTINDA TEHLİKEYİ ÖNLÜYOR

“Geliştirdiğimiz teknolojiyi savaş alanlarında ve askeri havaalanlarında kullanılan yakıt tankerlerinin dış yüzeyine veya araçların yakıt muhafaza bölümlerine uygulanabiliyor. Kaplama, muharebe esnasında yakıt tanker ya da tankına isabet eden şarapnel ve kurşun deliklerini bir saniyenin altında bir sürede onararak yakıtın dışarı akmasını önüne geçiyor.

DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ BİTTİ

Türkiye’de üretilen askeri kara araçlarının çoğu aksamını yerli imkanlarla üretebiliyoruz, ancak tüm araçların yakıt tanklarının kaplı olduğu kaplamayı yurt dışından satı alıyoruz. Maalesef bütün aracı nerede ve nasıl kullanacağımızı, kaplamayı satın aldığımız ülkeler bize söyleyebiliyor. Artık bu dönem bitti. Kendini onaran kaplama teknolojisinde yurt dışına bağımlılığımız sona erdi.”

 

 

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Genç girişimcilerden kendini onaran zırh hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2017 tarihinde saat 13 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Genç girişimcilerden kendini onaran zırh haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:27
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı